Twój Żłobek

blog parentingowy dla ciebie i twojej pociechy

niemowle
zdrowie

Co gdy nie będziemy leczyć zeza u niemowlaków?

Wzrok dziecka kształtuje się przez pierwszy rok jego życia co nie znaczy jednak, że już wcześniej nie są możliwe do wykrycia pewne wady. Jedną z nich jest właśnie zez, który może być diagnozowany już u kilkumiesięcznych niemowląt.

Samo zezowanie występuje zwykle w jednym oku i jest wynikiem niedostatecznie rozwiniętych mięśni gałek ocznych. Pierwsza wizyta u okulisty może odbyć się nawet wtedy, gdy niemowlę ma 1-2 miesiące. Niepokojące objawy muszą zauważyć i ocenić wstępnie sami rodzice. Jeśli wzrok dziecka ucieka stale to jest to przesłanka do odwiedzenia gabinetu okulistycznego. Zastanawiać mogą również pewne zachowania dziecka – jeśli często mruży oczy, przeciera je rączką, ustawia się w nienaturalne pozycje, by lepiej widzieć czy nie może złapać równowagi podczas siedzenia to znak, że z jego narządem wzroku może dziać się coś niedobrego.

Diagnostyka zeza nie jest trudna. W pierwszej kolejności bada się wnętrze oka i jego budowę. Kąt zeza określa się natomiast zasłaniając najpierw zdrowe oko dziecka, później to zezujące. Nieco łatwiej jest w przypadku dzieci starszych, bo u nich można już określić wadę wzroku na podstawie badań widzenia obuocznego – na przykład wykorzystując tablicę z rysunkami.

Pamiętajmy, że leczenie zeza jest konieczne. Co więcej, im wcześniej terapia zostanie podjęta tym mniej szkód wyrządzi wada a kuracja będzie trwała krócej. Ciekawostką jest przy tym fakt, iż leczenie zeza w przypadku dzieci bardzo rzadko przebiega poprzez wykonanie operacji chirurgicznej. Dysfunkcję niweluje się z reguły poprzez ćwiczenia ortoptyczne, okulary korekcyjne bądź zasłanianie na określony czas oka zdrowego, dzięki czemu pobudza się to chore do prawidłowego funkcjonowania.

Warto wiedzieć, że bagatelizowanie zeza u niemowląt może przyczynić się do groźnych powikłań. Przede wszystkim, zez opóźnia ogólny rozwój malucha. Kilkumiesięczne dziecko może mieć duże kłopoty z rozpoznawaniem kształtów, zapamiętywaniem charakterystycznych elementów. Może nie chwytać prawidłowo zabawek, może mieć nawet problemy z raczkowaniem a później chodzeniem, ponieważ będzie źle określał odległości.

To nie wszystko, zez powoduje pogłębiające się wady narządu wzroku, takie jak krótkowzroczność, niedowidzenie czy podwójne widzenie. W skrajnych przypadkach może być nawet bezpośrednią przyczyną trwałej ślepoty.