Twój Żłobek

blog parentingowy dla ciebie i twojej pociechy

magiczny dywan
nauka i zabawa wychowywanie

Czy projektor może służyć do aktywnej zabawy?

Projektor to urządzenie, dzięki któremu można wyświetlać na ekranie projekcyjnym obraz. Do tej pory znany był głównie w przemyśle filmowym. Dzisiaj, zastosowanie projektora jest znacznie szersze.

Projektory są standardowym urządzeniem w salach konferencyjnych czy na aulach wykładowych. Coraz częściej wykorzystuje się je też w pubach – na przykład w celu wyświetlania rozgrywek sportowych. Projektory są też nieodłącznym elementem na wszelkiego typu prezentacjach, pokazach mody, imprezach o charakterze rozrywkowym, koncertach.

Ale to nie wszystko. Okazuje się, że znane wszystkim projektory mogą służyć również do rozwoju naszych dzieci albo zajęć dla osób dorosłych. I wcale nie chodzi tu o puszczanie filmów, seriali, teledysków czy programów naukowych. Urządzenie nowej technologii pomaga edukować, wychowywać, mobilizować do aktywności fizycznej, a nawet rehabilitować.

Zacznijmy od początku. Już jakiś czas temu na salach zabaw dla najmłodszych, pojawiła się nowa atrakcja. To interaktywna podłoga, tzw. magiczny dywan, który zaprasza pociechy do szaleństw. Całe urządzenie to projektor, moduł interaktywny, komputer oraz system czujników. To za ich sprawą na podłodze wyświetlane są rozmaite gry dla aktywnych dzieciaków. W zależności od wyboru odpowiedniej zabawy mogą one uczyć, rozwijać nowe umiejętności, pobudzać procesy pamięci czy koncentracji uwagi. Sprzyjają rozwojowi motoryki ruchowej, szybkości, zwinności, wspierają procesy poznawcze w kierunku współpracy grupowej albo umiejętności samodzielnego działania. Oprócz tych wszystkich zalet dywan tego rodzaju to też cały szereg uciech i szaleństw typowo rozrywkowych.

Projektory na salach zabaw używane są najczęściej w celu zapewnienia dodatkowej atrakcji w czasie organizacji urodzin, w przypadku grup wycieczkowych albo na indywidualnego uczestnika. Dobór gier o różnym stopniu trudności pozwala na rozmaite wykorzystywanie tego gadżetu.

Aktywna zabawa tego rodzaju została doceniona nie tylko na salach zabaw. Nowoczesne projektory, które służą już nie tylko do wyświetlania bajek, dostępne są coraz częściej w przedszkolach i szkołach. Tam mogą z nich korzystać uczniowie w ramach dodatkowych zajęć rozwojowo ruchowych.

Warto również nadmienić, że projektor znalazł jeszcze inną funkcję. Dzisiaj może służyć również w celach rehabilitacyjnych i to nie tylko dla dzieci. Urządzenia z czujnikami, podłączone do specjalnych ekranów są coraz częściej widziane też w szpitalach i ośrodkach rehabilitacyjnych. Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, że obecne są nie tylko na oddziałach pediatrycznych. Odkryto, że dzięki zastosowaniu specjalnych gier z ćwiczeniami sprawnościowymi, przy ich wykorzystaniu może przebiegać leczenie dysfunkcji fizycznej. Dotyczy to tak dzieci, jak i seniorów. Osoby w podeszłym wieku mogą zresztą korzystać też z różnego typu zadań edukacyjnych i tych, które mają ćwiczyć koncentrację uwagi i pamięć. Niejeden medyk uznaje, że projektory nowej generacji pozwalają zwalczać niekorzystne objawy demencji starczej. Jak widać, projektor może służyć już nie tylko do zabawy czy rozwoju małych dzieci, ale też do leczenia osób starszych.