Twój Żłobek

blog parentingowy dla ciebie i twojej pociechy

kiedy do żłobka
porady wychowywanie

Czy żłobek można rozpatrywać jako krzywdę dla dziecka?

Żłobek jest instytucją powołaną w celu opieki, ale i wychowania oraz kształcenia najmłodszych dzieci, do lat trzech. Niegdyś placówka tego rodzaju traktowana była rzeczywiście jako „zło koniecznie”, po prostu przechowalnia dzieci, które przebywały tam pod nieobecność rodziców. Standardy były zupełnie inne niż dzisiaj, rodzice narzekali na nieodpowiednią opiekę i pielęgnację swoich pociech – placówki pozostawiały wiele do życzenia.

Dzisiaj jest zupełnie inaczej a pobyt najmłodszych w żłobku nie jest dla nich żadną krzywdą. Wręcz przeciwnie, to tutaj mogą się rozwijać, nabywają nowe umiejętności. Zmieniło się wiele także pod względem podstawowej opieki, pielęgnacji dziecka, wyżywienia.

Opiekunki muszą zadbać należycie o każdego podopiecznego. Przewijanie, karmienie, mycie czy usypianie to norma. Do tego dochodzą programy dydaktyczne, zgodnie z którymi musi przebiegać każdy dzień pobytu malucha w obiekcie.

Pamiętajmy również, że żłobki muszą dzisiaj spełniać określone normy. Mogą być prowadzone tylko w odpowiednio przystosowanych do tego budynkach, w salach ze wskazanym wyposażeniem. Sama karda pedagogiczna musi posiadać właściwe wykształcenie i nierzadko przechodzić dodatkowe kursy.

Zmienił się też system żywieniowy i dzisiaj dziecko otrzymuje posiłki w pełni zbilansowane, odpowiednie dla jego wieku i rozwoju a także stanu zdrowia – większość żłobków przestrzega na przykład dietę dla dzieci alergicznych czy z wykluczeniem pewnych grup produktów.

Wybierając sprawdzoną placówkę, rodzice mogą być pewni, że ich pociecha znajdzie tam dobrą opiekę i bezpieczeństwo oraz opiekunki, które sprawnie będą wpływać na jego rozwój.