Twój Żłobek

blog parentingowy dla ciebie i twojej pociechy

ćwiczenia dla dzieci
wychowywanie zdrowie

Domowy wf: najlepsze ćwiczenia fizyczne dla dzieci

Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci były sprawne fizyczne. W dzisiejszych czasach często bywa tak, że dzieci nie chcą wychodzić na podwórko tylko wolą siedzieć w domu. Dodatkowo jesienno-zimowa aura też nie sprzyja temu, aby nasze dzieci się ruszały. W tym artykule przedstawiamy pomysły na najlepsze ćwiczenia dla dzieci w domu i na zewnątrz podczas zimniejszych miesięcy.

Hula hoop, czyli ćwiczenie gibkości i zwinności

Pamiętasz hula hoop z dzieciństwa? Ćwiczenia z wykorzystaniem tych kolorowych obręczy są świetną zabawą dla dzieci – co więcej, nawet rodzice mogą w nie też uczestniczyć. Wachlarz wariantów gier jest ogromny. Można na przykład zorganizować konkurs: kto będzie najdłużej kręcił hula hoop. Takie kręcenie bardzo dobrze rozciąga miednice, wzmacnia mięśnie brzucha, a dla mamy jest to świetny trening na talię. Dodatkowo jest to świetne ćwiczenie na utrzymanie równowagi dla dziecka.

Zabawa  z piłką w roli głównej

Zabawy z piłką najlepiej wykonywać na zewnątrz lub w dużym pomieszczeniu, w którym nie ma rzeczy do zniszczenia. Zabawy z piłką wspomagają koordynację ruchowo-wzrokową oraz poprawiają kondycję. Można położyć piłkę na kręgosłupie lub na brzuchu i turlać ją w przód i w tył. Oprócz tego można ćwiczyć z dzieckiem krótkie podania nogą i ręką. Wspaniałym pomysłem jest też kozłowaniu.

Twister

Twister to wspaniała gra wspomagająca stawy, mięśnie i rozciągająca. Jest to też bardzo dobra gra na integrację, więc można ją wykorzystać podczas przyjęć, aby przełamać pierwsze lody.

Ciuciubabka

Jest to kolejna zabawa przeznaczona na zewnątrz lub do większej sali. wybieramy jedną osobę – ciuciubabkę – której zawiązujemy oczy. Musi ona złapać inną osobę na podstawie wskazówek typu “ciepło, zimno”. Jest to idealna zabawa wspomagająca orientację w przestrzeni i koordynację wzrokowo-ruchową.