W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytania:
- Po co dziecku zabawa na placu zabaw?
- Od kiedy z dzieckiem na plac zabaw?
- W co można się bawić na placu zabaw?
Przedstawimy również nowinki w obszarze wyposażenia obiektów rekreacyjnych dla dzieci, takie jak nadmuchiwana poduszka do skakania, oraz spróbujemy rozwiać wątpliwości rodziców związane z bezpieczeństwem dzieci na placu zabaw.
Rola zabawy w życiu dziecka
Po co właściwie dzieci się bawią? Zarówno spędzanie czasu w domu z rodzicem, gry z rówieśnikami na podwórku, jak i zabawa na placu zabaw odgrywają niezwykle ważną rolę w rozwoju dziecka, kształtowaniu się jego osobowości, nauce postaw odpowiednich postaw społecznych czy promowaniu współpracy między rówieśnikami.
Sami pewnie doskonale pamiętamy z dzieciństwa, jak sprzeczka o łopatkę do piasku stała się pierwszą w życiu lekcją skutecznego rozwiązywania konfliktów albo jak koleżanka, która stawiała z nami zamki z piasku, została naszą pierwszą miłością. Udzielając odpowiedzi na pytanie, dlaczego zabawa jest ważna w życiu dziecka, trudno nie wspomnieć też o jej potencjale rozwijania sprawności fizycznej i wielu innych umiejętności.
Swobodne zabawy na placu zabaw to jednak nie tylko rozrywka. Współczesne obiekty rekreacyjne, o ile są dobrze zaprojektowane, umożliwiają realizację postulatu łączenia nauki z rozrywką. Jest to możliwe dzięki urządzeniom sprzyjającym nie tylko rozwojowi fizycznemu, ale też umysłowemu maluchów.
Ilustracja 1. Dzieci na placu zabaw. Zdjęcie dzięki uprzejmości firmy Active Line.
W jakim wieku dziecko może iść na plac zabaw?
Wiele mam zastanawia się, od kiedy z dzieckiem na plac zabaw, ale nie ma tutaj jednej uniwersalnej rady dla wszystkich. Wiele bowiem zależy od indywidualnego stopnia rozwoju i możliwości naszej pociechy. Dzieci w różnych przedziałach wiekowych mają również odmienne zainteresowania oraz preferencje odnośnie gier i zabaw na placu zabaw.
Producenci placów zabaw dla dzieci na ogół oferują urządzenia przeznaczone dla dzieci w grupie wiekowej 3-14 lat, jednak zasadniczo nic nie stoi na przeszkodzie, by mogły z nich korzystać dzieci nieco starsze lub młodsze. Rzecz jasna, malucha podczas zabawy na placu zabaw stale trzeba nadzorować. Należy się też wcześniej upewnić, czy stan techniczny urządzeń zabawowych jest zadowalający oraz czy producent nie podał jakichś ograniczeń co do korzystania, np. wagowych, wiekowych lub dotyczących wzrostu użytkownika.
Niebezpieczne zabawy na placu zabaw często są domeną starszych dzieci i nastolatków, a ryzykowne zachowania wynikają z nieposłuszeństwa oraz chęci zaimponowania rówieśnikom. Aby temu zapobiec, należy już od małego uwrażliwiać dziecko na punkcie przestrzegania regulaminu oraz ogólnych zasad bezpiecznej zabawy na placu zabaw.
W co można się bawić na placu zabaw?
Gry i zabawy na placu zabaw z rówieśnikami powinny być nieodłączną częścią dzieciństwa naszego dziecka. Wbrew pozorom dzieci, zwłaszcza te młodsze, lubią spędzać czas także z nami. Możemy sprawić im ogromną przyjemność, przyłączając się do beztroskiej zabawy z dziećmi na placu zabaw.
Najnowsze trendy od producentów placów zabaw dla dzieci
Obecnie zabawy dzieci na placu zabaw mogą być bardzo urozmaicone i kreatywne. Wiele z nich doskonale rozwija zdolności psychoruchowe dziecka. Huśtawka z siedziskiem typu ,,bocianie gniazdo”, rozbudowane linaria, fantazyjne zestawy zabawowe, oryginalne ścieżki zdrowia, instrumenty muzyczne czy dostarczające niesamowitych wrażeń zjazdy linowe to tylko niektóre przykłady współczesnych urządzeń dla dzieci na placu zabaw. Dorastający w latach 80. czy 90. o większości z nich mogli tylko pomarzyć.
Dziś każdy producent placów zabaw dla dzieci stara się możliwie jak najbardziej rozbudować swoją ofertę, wprowadzając do asortymentu gumowe zwierzątka, bajeczne domki i pojazdy, trampoliny czy karuzele w najróżniejszych postaciach. Zabawki te nie tylko zajmują dzieci na długie godziny, ale też nadają zabawie na placu zabaw aspekt rozwojowy, sprzyjając m.in. kształtowaniu się motoryki dużej i małej.
Ilustracja 2. Realizacja firmy Active Line. Plac zabaw w Białymstoku.
Jumping pillows – nadmuchiwane poduszki do skakania
Zabawy ruchowe na placu zabaw to doskonały sposób na polepszenie koordynacji ruchowej, orientacji przestrzennej czy wyczucia równowagi u dziecka z jednoczesnym rozbudzeniem jego wyobraźni.
Największą nowinką w zakresie wyposażenia placów zabaw są aktualnie jumping pillows – wieloosobowe, dmuchane poduszki do skakania. Dają one niesamowitą frajdę maluchom (oraz ich rodzicom, którzy na widok takich konstrukcji zupełnie zapominają, ile mają lat). Te urządzenia zabawowe dopiero co zaczęły podbijać serca użytkowników w Polsce, ale, jak zdradził nam producent placów zabaw dla dzieci Active Line, dmuchaną poduchą do skakania już interesują się właściciele hoteli, ośrodków rekreacyjnych, domów weselnych, parków rozrywki, a także przedszkola czy szkoły.
Funkcjonalny i bezpieczny plac zabaw – panele edukacyjne, gry oraz zabawki integracyjne
Szczególnie pożądaną częścią zabawy na placu zabaw jest korzystanie przez dzieci z różnego rodzaju paneli dydaktycznych. Zestawy zabawowe coraz częściej wyposażane są w elementy edukacyjne w formie np. przesuwanych puzzli, układanek, labiryntów lub klocków, które można ze sobą łączyć. Dużym urozmaiceniem gier i zabaw na placu zabaw są plansze z plenerowymi wersjami popularnych gier typu kółko i krzyżyk, zagadkami językowymi czy muzycznymi. Ogromną popularnością cieszą się ponadto tablice, po których można pisać albo rysować.
Zabawa dzieci na placu zabaw nie powinna wykluczać żadnego z nich, stąd coraz częstsze inwestowanie w urządzenia integracyjne. Są one przeznaczone dla dzieciaków z różnego rodzaju niepełnosprawnościami czy problemami rozwojowymi, np. zestawy zabawowe z rampami, po których może wjechać wózek inwalidzki lub tablice z alfabetem Braille’a.
Bezpieczeństwo dzieci na placu zabaw
Zasady bezpiecznej zabawy na placu zabaw są określone w jego regulaminie. Zawierająca go tablica powinna być każdorazowo umieszczana na terenie obiektu rekreacyjnego znajdującego się w przestrzeni publicznej. Dzieciom, które nie potrafią jeszcze czytać, należy w prostych słowach objaśnić reguły dotyczące bezpieczeństwa na placu zabaw.
Jeśli stan techniczny jakichś urządzeń budzi nasze wątpliwości, należy to bezzwłocznie zgłosić administratorowi obiektu – kontakt do niego znajdziemy na tablicy informacyjnej. Aby zapewnić bezpieczeństwo dzieci na placu zabaw, powinniśmy też zawsze przed rozpoczęciem zabawy upewnić się, że na terenie obiektu nie ma potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów, np. potłuczonych butelek czy wystających gwoździ.
Producenci placów zabaw dla dzieci doskonale zdają sobie sprawę z istnienia obowiązku montowania na publicznie dostępnych obiektach wyłącznie certyfikowanych urządzeń. Dokument potwierdzający bezpieczeństwo wyposażenia musi być wystawiony przez niezależną instytucję. Firmy montujące sprzęty zabawowe znają również zasady dobierania odpowiednich nawierzchni bezpiecznych na plac zabaw. Pomogą nam wybrać odpowiednie tworzywo oraz grubość podłoża.
Jeśli chcemy tylko urządzić kącik dla dziecka na naszym podwórku, nie jesteśmy zobowiązani do zakupu certyfikowanych placów zabaw, ale z pewnością warto to zrobić. Bawiące się dziecko powinno przede wszystkim czuć się swobodnie i komfortowo. Możemy wykorzystać urządzenia z certyfikatem, aby mieć pewność, że stworzymy naprawdę bezpieczny plac zabaw dla dzieci.
Podsumowanie
Dzieci bawiące się na placu zabaw to jeden z tych widoków, przy których serce nam rośnie. Uwielbiamy patrzeć, jak nasze maluchy nawiązują przyjaźnie i uczą się nowych rzeczy, pokonując przy tym własne ograniczenia. W dużej mierze to od nas zależy, jakie będą wspomnienia dziecka związane z tym miejscem oraz poziom bezpieczeństwa na placu zabaw.
W tworzeniu artykułu pomagała firma Active Line z Lublina – ceniony producent placów zabaw dla dzieci.