Twój Żłobek

blog parentingowy dla ciebie i twojej pociechy

żłobek
nauka i zabawa

Dziecko w żłobku – za i przeciw

Dla ratowania domowego budżetu, mama najczęściej nie może pozwolić sobie na zbyt długi urlop wychowawczy. Bardzo często, chce również rozwijać swoją karierę zawodową i z tego powodu musi znaleźć opiekę nad dzieckiem. Nierzadko wynajęcie prywatnej opiekunki okazuje się zbyt kosztowne, nie ma też babci czy cioci, która chętnie zajęłaby się maluchem. W takich sytuacjach jedynym rozwiązaniem jest żłobek. Dzisiaj nie traktuje się go już jako „zło konieczne” a placówki tego rodzaju są postrzegane pozytywnie.

Zalety żłobka

Zaletą obecnych żłobków jest przede wszystkim bezpieczeństwo i pełna opieka nad dzieckiem podczas nieobecności rodziców. Żłobek nie pełni już jedynie funkcji opiekuńczej, ale także edukacyjno wychowawczej więc można liczyć na odpowiedni rozwój naszej pociechy. Walorem są więc nie tylko o wiele niższe koszty aniżeli w przypadku rezygnacji z pracy całkowicie czy zatrudnienia niani, ale również pewność, że maluch spędza tam czas pożytecznie. Już od małego uczy się zresztą życia w społeczeństwie, współpracy a nawet zdrowej rywalizacji. Czasem dobrze też oderwać się nieco od „maminej spódnicy” i uczyć samodzielności.

Wady żłobka

Minusem jest konieczność wyboru naprawdę dobrej placówki. Jakość świadczonych w żłobkach usług jest naprawdę różna. Dziecko może tez przeżyć szok w pierwszych dniach spędzania czasu poza domem. Niektórzy twierdzą nawet, że w ten sposób burzona jest relacja bliskości. Inni uznają też, że pobyt w żłobkach wpływa niekorzystnie patrząc na układ odpornościowy dziecka bowiem przebywając w grupie dzieci będzie często chorować. My uznajemy jednak, że właśnie w ten sposób budowana jest bariera ochronna organizmu a trzymanie malucha pod tzw. kloszem jest o wiele gorszym rozwiązaniem.