Twój Żłobek

blog parentingowy dla ciebie i twojej pociechy

jak nauczyc dziecko liter
nauka i zabawa

Jak nauczyć dziecko liter?

Obecnie podstawa programowa wychowania przedszkolnego w Polsce nie zawiera nauki czytania i pisania, raczej przygotowanie do nabywania tych umiejętności. Dlatego dopiero w szkole dzieci zaczynają się uczyć czytania i pisania. A jak wiadomo trudniej się nauczyć niż przyswoić coś w zabawie. Warto więc wcześniej poświęcić część wspólnego czasu dziecka z rodzicem na zabawy z czytaniem. Poniżej przedstawiamy kilka porad, jak nauczyć dziecko liter.

Naucz dziecko używania liter 🔠

Znajomość liter jest dziecku niezbędna w szkole, ale kiedy przedszkolak potrafi samodzielnie odczytać napis na książeczce czy tablicy reklamowej lub nawet napisać własne imię, będzie odczuwać sporą satysfakcję. A dzieci do 6 roku życia uczą się niezwykle szybko! Literki dla dzieci to ciekawe kształty i można je połączyć z nauką kolorów.

Wiele z nas uważa, że na naukę czytania przyjdzie czas dopiero w szkole. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadzić w świat liter przedszkolaki. Nie mamy na myśli wielogodzinnego siedzenia przed książkami i pisania po śladzie liter. Można to zrobić przez różne gry edukacyjne. Pozwoli to na szybką i przyjemną formę przyswajania wiedzy. Nauka pisania liter wcale nie jest trudna!

Nauka przez zabawę przychodzi znacznie łatwiej i bez stresu. Coraz więcej osób uważa, że dobrze jest rozpocząć naukę nawet z czterolatkami, ponieważ dzięki temu zaoszczędzimy dzieciom wiele stresu.

 

Zabawki edukacyjne 🧩

Kupując dziecku zabawki warto wybrać takie, które przydadzą się w celu edukacyjnym. Zamiast zwykłych klocków, lepiej wybrać takie, na których znajdują się literki, kształty czy kolory. To samo dotyczy wielu innych zabawek, ponieważ literki mogą znajdować się naprawdę wszędzie! Dziecko podczas zabawy tego rodzaju gadżetami nauczy się literek przez zabawę i prawdopodobnie nawet nie zauważy kiedy się ich nauczyło.

 

Zabawy, które uczą literek 🅰️ 🅱️

Nie ma potrzeby kupowania drogich zabawek, aby dziecko mogło uczyć się przez zabawę. Czasem wystarczą proste przedmioty, znajdujące się w domu. Poniżej kilka propozycji:

  • Lepienie literek z plasteliny/masy solnej
  • układanie liter z guzików/kamyków/nakrętek
  • Memory literkowe
  • wycinanki liter z gazet
  • dopasowanie literek do obrazków (K jak krzesło)
  • pisanie na ścieralnej tablicy

 

Nauka liter to zadanie, w którym bardzo cenne jest zaangażowanie i pomoc rodzica. Wspólne poznawanie alfabetu da dziecku przekonanie, że robi coś ważnego. Twoja asysta doda dziecku pewności siebie i na pewno znacząco ułatwi przyswajanie wiedzy. Mamy nadzieję, że już wiesz jak nauczyć dziecko liter 😇 Dodatkowo, jeśli tylko poświęcisz trochę czasu na opracowanie zabaw edukacyjnych, nauka liter stanie się po prostu świetną zabawą!