Twój Żłobek

blog parentingowy dla ciebie i twojej pociechy

dobry pediatra poznań
zdrowie

Jak wybrać lekarza dziecięcego?

Znalezienie dobrego pediatry wcale nie jest takie proste. Okazuje się jednak, że to jedna z pierwszych rzeczy, jaką powinni zrobić świeżo upieczeni rodzice zaraz po narodzinach latorośli. Lekarz dziecięcy będzie przecież czuwał nad prawidłowym rozwojem malucha, prowadził jego stan zdrowia aż do momentu, kiedy zajmie się nim internista dla dorosłych. Czy pediatra  jest łatwy do znalezienia?

 

Lekarz zgodnie z lokalizacją miejsca zamieszkania

Zacznij poszukiwania od przychodni rejonowej. Może okazać się, że tuż nieopodal Waszego mieszkania przyjmuje naprawdę świetny pediatra, który ma „serce” do pracy i doskonale zajmie się kontrolowaniem stanu zdrowia dziecka.

Jeśli takiego lekarza nie znajdziesz na NFZ, może dobrą opcją będzie prywatny pediatra? Jest sporo klinik, w których takowi przyjmują, być może jedna z nich jest w lokalizacji nieopodal miejsca Waszego przebywania?

Na pewno nie wybieraj pediatry, tylko dlatego, że ten przyjmuje blisko. Pamiętaj, że brak kolejek do gabinetu lekarza bardzo często oznacza po prostu nikłe zainteresowanie jego usługami. Do dobrego medyka pacjenci są w stanie przejechać całe miasto, warto więc zastanowić się nad tą opcją.

 

Internet skarbnicą wiedzy

Przede wszystkim wyszukaj pediatrę w sieci. W internecie znajdziesz mnóstwo opinii innych pacjentów, którzy korzystają z usług konkretnego lekarza. Jak najbardziej się nimi sugeruj. Nie wybieraj pediatry, który nie cieszy się pozytywnymi opiniami, od tego zależeć może stan Twojego dziecka.

Co brać pod uwagę, wybierając konkretnego pediatrę? Przede wszystkim jego kwalifikacje – im są większe, tym lepiej. Dokładnie tak samo jak staż zawodowy i doświadczenie praktyczne. Kolejna kwestia to podejście do małego pacjenta. Czy jest to lekarz zaangażowany, czy stale dokształca się celem świadczenia najlepszych usług? Dobry pediatra przyjmie dziecko z uśmiechem na twarzy, nie zrazi go do wizyt w gabinecie. Wytłumaczy, zachowa szczególną staranność, będzie czujny, przeprowadzi szczegółowy wywiad. Warto wybierać pediatrę, do którego można zatelefonować w razie pilnej potrzeby i takiego, który oferuje dojazd do domu, jeśli stan dziecka jest na tyle poważny, że wizyta w przychodni jest niemożliwa.

Pamiętaj, że to od wyboru pediatry zależeć może zdrowie Twojej pociechy. Lekarz nie tylko wypisuje skierowania czy recepty. Jest też czujnym obserwatorem i jako profesjonalista, to właśnie on zauważa nierzadko pierwsze niepokojące symptomy zaburzeń rozwoju małego pacjenta.