Twój Żłobek

blog parentingowy dla ciebie i twojej pociechy

dziecko w żłobku
wychowywanie

Jak wygląda opieka nad dzieckiem w żłobku?

System opieki nad dziećmi w żłobkach jest podobny w każdej tego rodzaju placówce. Co więcej, normy dotyczą wręcz każdego dnia, jaki maluch spędza tam pod nieobecność rodziców. Dzięki temu pobyt jest standaryzowany, co już wpływa na poczucie bezpieczeństwa dzieci.

Maluchy, które uczęszczają do żłobka, mają zapewnione w nim wyżywienie, odpowiednią opiekę kardy pedagogicznej, pielęgnację, ale również rozwój i wychowanie.

Do opiekunek należy ich karmienie, przewijanie, mycie czy usypianie w odpowiednich porach. Jest też czas na zabawę i naukę oraz rozwój motoryki ruchowej.

Wszelkie aspekty, jakie dotyczą pobytu dziecka do lat trzech w żłobku są określone właściwymi normami. Dzięki temu rodzice mogą być pewni najlepszych standardów.

Żłobek to już nie tylko przechowalnia dzieci. To prężnie działająca instytucja, która zapewnia odpowiedni byt dzieciom, które tam uczęszczają.

Co ciekawe, grupy w żłobkach są mniej liczne, dzięki czemu opiekunki mogą traktować każde dziecko indywidualnie. To ważne w przypadku takich maluchów, które po raz pierwszy spędzają czas bez mamy czy taty.

Istotnym jest również fakt, iż opiekę nad dziećmi w żłobku mogą sprawować jedynie odpowiednio wykwalifikowane opiekunki, które ukończyły studia wyższe oraz dodatkowe szkolenia. Warto też znaleźć placówkę, w której oprócz programu kształcenia wytyczonego przez MEN, żłobki wprowadzają też swoje autorskie bądź już sprawdzone, które cieszą się powodzeniem na całym świecie – do takich zalicza się na przykład wychowanie zgodne z zasadami Montessori.