Twój Żłobek

blog parentingowy dla ciebie i twojej pociechy

dobry ortopeda warszawa
zdrowie

Kiedy warto iść z dzieckiem do ortopedy?

Kontrolne wizyty u ortopedy są bardzo często bagatelizowane, a to duży błąd. Okazuje się, że te obowiązkowe dotyczą jedynie noworodków, kiedy sprawdza się stan ich bioderek. Później wizyty u ortopedy są dobrowolne i zależą od odpowiedzialności rodziców.

Należy wiedzieć, że ponad połowa dzieci w wieku wczesnoszkolnym posiada już wady postawy. Te wynikają ze zbyt małej aktywności fizycznej, ale również nieodpowiednio dobranych ławek szkolnych i złych krzeseł, niekorzystnie działają również ciężkie plecaki, które każdego dnia dźwigają uczniowie.

Warto wspomnieć, że dzieci noszą źle dopasowane obuwie, bardzo często używane, których wkładka jest już zdeformowana. To doprowadza do koślawości stóp, kolan czy płaskostopia.

Zaleca się, by przynajmniej raz w roku odwiedzany był wraz z dzieckiem dobry ortopeda. Warszawa posiada mnóstwo profesjonalnych placówek medycznych, w których takie wizyty kontrolne mogą się odbywać.

Co ważne, ewentualne dysfunkcje w zakresie ortopedii należy diagnozować we wstępnej fazie rozwoju, bo to wtedy zalecane są najmniej inwazyjne metody ich niwelowania. Co zaleca wtedy ortopeda? Warszawa jest potwierdzeniem najlepszych specjalistów, którzy najpierw zalecają leczenie zachowawcze poprzez ćwiczenia gimnastyczne, korektywę, rehabilitację czy specjalne składki do obuwia. Dopiero w skrajnych przypadkach wykonuje się operacje chirurgiczne u dzieci albo wtedy, gdy wada postawy jest już silnie zaawansowana.