Twój Żłobek

blog parentingowy dla ciebie i twojej pociechy

pieluszki wielorazowe
akcesoria i zabawki

Pieluszki wielorazowe dla dziecka w żłobku?

Niestety, powszechnie używane pieluszki jednorazowe, w które przewija się maluszka nie spełnią wszystkich celów, dlatego rodzice powinni być zawsze wyposażeni w kilka pieluszek z tetry. Pieluszki wielorazowe, wykonane są z przewiewnych i naturalnych materiałów, dobrze wchłaniających wilgoć i, co ciekawe, mogą się całkiem nieźle sprawdzać np. w żłobku.

Zanim rozpowszechniły się w Polsce w latach dziewięćdziesiątych plastikowe pampersy, używano ich także do przewijania dzieci. Nie oznacza to jednak, że pieluszki wielorazowe zostały całkowicie wyparte. Maluszki, dopiero po urodzeniu cierpią na dolegliwość, która jest całkiem normalna i nie powoduje żadnych konsekwencji dla ich zdrowia – chodzi oczywiście o ulewanie. Ze względu na fakt, że ich układ trawienny dopiero się rozwija, zaraz po karmieniu, ich układ trawienny zwraca niewielką ilość pokarmu, przypominającą skwaszone mleko. Nie są zazwyczaj to duże ilości. Niedoświadczeni rodzice martwią się czy aby nie jest to zatrucie pokarmowe i wymioty, jednak należy ich uspokoić, ponieważ jest to całkowicie normalne.

Pieluszki wielorazowe

Warto sobie jednak zdawać sprawę, że pieluszki wielorazowe okazują się w tym okresie niezbędne, ponieważ maluszkowi często trzeba wycierać buzię, by nie ubrudzić ubrań i innych przedmiotów, znajdujących się wokół w pokoiku dziecięcym. Ze względu na materiał, o którym wcześniej wspomniano, pieluszki takie wydają się być zupełnie niezastąpione. Przydatne są także, kiedy w grę wchodzi karmienie piersią, ponieważ choć jest to czynność zupełnie normalna, dla niektórych może być uznawana za niesmaczną. Młoda mama i jej maluszek mogą wówczas poczuć się komfortowo, ponieważ wystarczy przykryć taką pierś pieluszką wykonaną z tetry. Pieluszki wielorazowe to niezbyt duże koszty, ponieważ nadal dostępne są powszechnie we wszystkich sklepach z artykułami dziecięcymi i dla niemowląt. Ich koszt nie powinien przekraczać kilku złotych, a może znacznie ułatwić rodzicom życie w „trudnych” sytuacjach, zwłaszcza poza domem, gdy idą z dzieckiem na spacer czy jadą na kontrolną wizytę do lekarza pediatry.

Pieluszki wielorazowe dobra do żłobka?

Ważną kwestią w życiu nieco starszych dzieci jest sprawa ich funkcjonowania w żłobku albo w przedszkolu. Pieluszki wielorazowe mogą się bardzo dobrze sprawdzać i nie stanowić żadnej przeszkody dla takich miejsc, nie mniej, wymaga to zainteresowania i uwagi ze strony opiekunów dzieci, ponieważ pieluszki wielorazowe wiążą się z koniecznością regularnego zmieniania oraz przechowywania, a docelowo także prania.