Twój Żłobek

blog parentingowy dla ciebie i twojej pociechy

żłobki
wychowywanie

Pierwsze dni dziecka w żłobku

Żłobek nie jest taki straszny jak go malują a adaptacja dziecka w pierwszych dniach a nawet tygodniach przebywania dziecka w tejże placówce jest sprawą normalną. Wiadomo przecież, że maluch, który do tej pory był tylko pod opieka najbliższych będzie ciężko znosił rozłąkę i nie można wymagać od niego, by już pierwszego dnia maszerował do żłobka z uśmiechem na ustach.

Zdaniem psychologów, adaptacja jest procesem prawidłowym. Co ciekawe, zdarza się, że pierwsze dni w żłobku dużo gorzej znoszą rodzice aniżeli maluchy. Martwimy się, czy jest bezpieczne, czy się bawi, czy zjadło, czy płacze, czy jest odpowiednio wypielęgnowane. To normalne, bo na początku nie mamy jeszcze pełnego zaufania do kadry pedagogicznej, jaka pełni opiekę nad naszym dzieckiem.

Okazuje się, że dzisiejsze żłobki nie mają wiele wspólnego z placówkami tego typu, które funkcjonowały jeszcze jakieś kilkanaście lat temu. Dzisiaj, to nie tylko obiekty, które gwarantują opiekę nad dzieckiem, ale też placówki, w których gwarantowana jest edukacja i najlepszy rozwój maluchów.

Aby zniwelować swoje obawy warto wybrać odpowiednią placówkę dużo wcześniej, najlepiej porównując oferty co najmniej kilku obiektów. Adaptacja dziecka będzie zaś przebiegać dużo sprawniej, jeśli pozwolimy mu zabrać do żłobka ulubioną zabawkę czy smoczek.

Już w żłobku, warto żegnać się z maluchem szybko a witać z szerokim uśmiechem. Pamiętajmy, by w domu poświęcać mu dużo czasu, bo dziecko będzie na pewno bardzo stęsknione.