Twój Żłobek

blog parentingowy dla ciebie i twojej pociechy

żłobek
porady

Jak przygotować dziecko do żłobka?

Wraz z pójściem dziecka do żłobka, rozpoczyna się nowy etap jego życia. Do tej pory było pod opieką rodziców, czas spędzało głównie w domu, gdzie czuło się naprawdę bezpiecznie. Pobyt w miejscu nowym, wśród obcych mu na początku osób może być na początku ciężki. Warto więc przygotować odpowiednio malucha, by okres adaptacyjny przebiegł jak najbardziej sprawnie.

Decyzja o posłaniu dziecka do żłobka wiąże się najczęściej z koniecznością powrotu mamy do pracy. Placówki tego rodzaju funkcjonują, by pomagać w opiece nad dziećmi pod nieobecność rodziców, kiedy tych nie stać na zatrudnienie prywatnej opiekunki.

Przede wszystkim należy wybrać najlepszy żłobek. Nie chodzi tylko o lokalizację czy najniższą cenę miesięcznych opłat. Liczy się jakość świadczonych tam usług, pełne bezpieczeństwo, standardy opieki, wychowania i edukacji małego człowieka. Placówka ma spełniać w pełni wszystkie oczekiwania i potrzeby rodziców oraz dziecka.

Jeszcze przed pozostawieniem dziecka po raz pierwszy w żłobu, dobrze jest zapoznać je z obiektem. Spacery na plac zabaw czy kilka wizyt w placówce pozwolą dziecku poznać to miejsce. Dzięki temu rodzic sprawdzi, czy miejsce to mu się podoba, czy czuje się w nim naprawdę bezpiecznie.

Kompletując wyprawkę należy spakować ulubioną przytulankę i smoczek, jeśli z niego korzysta – w żłobkach korzystanie z tego rodzaju akcesoriów jest dozwolone.

W pierwszych dniach, dziecko nie powinno przebywać w żłobku dłużej niż kilka godzin, każdego dnia można pobyt stopniowo przedłużać i będzie to dla malucha proces naturalny.

Co ważne, rodzice nie powinni okazywać dziecku stresu, bo nierzadko to właśnie oni bardziej przeżywają pójście potomka do tejże placówki. Należy za to reagować natychmiast na wszelkie niepokojące sygnały, jakie malec wykazuje w związku z pobytem poza domem.