Twój Żłobek

blog parentingowy dla ciebie i twojej pociechy

zabawa z noworodkiem
nauka i zabawa

Rozwojowe zabawy z niemowlęciem – w co bawić się z maluchem w domu?

Rozwój dziecka jest bardzo ważny już od pierwszych tygodni jego życia. Wbrew pozorom nawet z niemowlakiem można świetnie się bawić, a dodatkowo nauczyć go integracji ze światem zewnętrznym. Chcesz wiedzieć, jak zrobić to dobrze? Przede wszystkim poznaj najlepsze zabawy z 6 tygodniowym niemowlęciem i zaopatrz się w niezbędne akcesoria w postaci zabawek dla najmłodszych dzieci.

Przeczytaj także: Wyprawka dla noworodka co będzie potrzebne?

Co robić w domu z niemowlakiem, aby wpłynąć na jego rozwój?

Pamiętaj, że niemowlęta nie są w stanie chwytać w malutkie rączki grzechotek lub innych zabawek edukacyjnych. W pierwszych tygodniach życia zabawa nigdy nie powinna trwać dłużej niż kilka lub kilkanaście minut. Wraz z każdym kolejnym tygodniem życia dziecka możesz ten czas wydłużać o kilka minut dodając do niego dodatkowe aktywności. Popularne zabawy z 6 tygodniowym niemowlęciem to np. pokazywanie dziecku rys swojej twarzy oraz ich zapamiętywanie. To samo tyczy się puszczania muzyki najmniejszemu dziecku, a także pokazywania czarno-białych obrazków. Dzięki temu wzrok malucha nabierze nieco ostrości, a już po kilku tygodniach dziecko będzie w stanie rozróżniać podstawowe kolory.

 

Podczas zabawy z niemowlęciem możesz wykorzystać pluszaki, które włożysz do łóżeczka malucha. Możesz też zainwestować w dmuchane baloniki, a także zabawić się z maluchem w tzw. karuzelę. Wystarczy, że kupisz karuzelę nad łóżeczko, a noworodek na pewno będzie nią zainteresowany. To dodatkowo wpłynie na jego szybszy rozwój – zarówno myślowy, jak i ruchowy.