Twój Żłobek

blog parentingowy dla ciebie i twojej pociechy

czas na żłobek
porady wychowywanie

W jakim wieku powinno wysyłać się dziecko do żłobka?

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Pobyt dziecka w żłobku jest możliwy według norm ustanowionych przez MEN, od 4 miesiąca jego życia do lat trzech. Niektóre, prywatne placówki przyjmują nawet młodsze niemowlęta.

Kwestie wyboru odpowiedniego żłobka nie są raczej podyktowane chęcią wysyłania tam malucha a raczej koniecznością. Powrót do pracy ze względów ekonomicznych to najczęściej występująca przyczyna takiej decyzji. Rzadko kiedy, rodzice decydują się na oddanie do żłobka niemowlęcia z innych przyczyn, wolą samodzielnie sprawować nad nim opiekę tym bardziej, że pierwsze miesiące i lata życia dziecka są przecież najważniejsze.

Uznaje się natomiast, że im wcześniej poślemy dziecko do tego rodzaju placówki, tym szybciej przejdzie traumatyczny niejednokrotnie okres adaptacyjny. Im dłużej będzie w domu, tym bardziej przyzwyczai się do opieki tylko rodziców i nie będzie chciało go opuszczać nawet na kilka godzin. Według psychologów, łatwiej rozłąkę z mamą znoszą kilkumiesięczne niemowlaki niż dwulatek, który doskonale wie, jak można wpływać na decyzję opiekunów, czym się bawić, co sprawia mu radość a co smutek. Dwulatki przechodzą też bardzo często bunt rozwojowy i nie zaleca się, by w trakcie jego trwania zaburzać codzienne funkcjonowanie malucha.