Twój Żłobek

blog parentingowy dla ciebie i twojej pociechy

żłobek
porady

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o żłobku

Zdarza się, że stres żłobkowy jest znacznie większy u rodziców aniżeli u dzieci, które rozpoczynają uczęszczanie do tego rodzaju placówki. By go zredukować do minimum warto dobrze przemyśleć decyzję o wyborze odpowiedniego obiektu tego rodzaju.

Przede wszystkim, należy poznać oferty co najmniej kilku placówek w naszej okolicy. Dobrym rozwiązaniem są również odwiedziny w żłobku. Wtedy jest okazja do rozmowy z kadrą pedagogiczną czy zwiedzenia poszczególnych pomieszczeń. Dzięki temu upewnimy się, że nasza pociecha będzie miała zapewnione najlepsze warunki. Liczy się wyposażenie sal, kuchnia, aspekty higieniczne, plac zabaw, jednym słowem – wszystko.

Co ważne, żłobki już dawno przestały pełnić tylko rolę opiekuńczą. Dzisiaj to obiekty, w których zatrudniana jest wysoce wykwalifikowana kadra, ja ma czuwać również nad ich wychowaniem i edukacją. Daje to pewność najlepszego rozwoju dziecka.

Pamiętajmy, że nie należy zrażać się pierwszymi dniami pobytu dziecka w żłobku. Czas adaptacji jest bardzo istotny. Nie należy lekceważyć niepokojących sygnałów natomiast płacz dziecka związany z rozłąką z najbliższymi jest jak najbardziej zjawiskiem normalnym. Adaptacja może trwać nawet kilka miesięcy. Liczy się dobre nastawienie rodziców i stały kontakt z opiekunkami, które w tym czasie pełnią jakże istotną funkcję.