Jeśli chcecie bawić się z dzieckiem w domu, ale bez zaglądania cały czas do komputera, to polecam Wam nasz artykuł. Znajdziecie tu mnóstwo pomysłów na zabawy w domu.
Jeśli wziąć pod uwagę to, co jest oferowane w sklepach z zabawkami, za “zabawy dla chłopców” trzeba by było uznać głównie te, które poruszają motyw przemocy (strzelanie z łuku i imitacji broni, walka na miecze itp.) lub prowadzenie doświadczeń fizycznych i chemicznych. Tymczasem kreatywne zabawy dla dzieci w domu mogą zaoferować o wiele więcej i to bez podziału na płeć:
- wspólne malowanie
- bawienie się w kalambury
- zagadki,
- “udawanie” zwierząt
- odgrywanie ról,
- składanie origami,
- budowanie z klocków i przedmiotów codziennego użytku różnorodnych konstrukcji,
- zabawa “w dom”
Tylko od wyobraźni rodziców i ich ustosunkowania się do kwestii płci zależy, jakie zabawy i zabawki będą podsuwać swoim dzieciom.
Domowa perkusja
Rodzic prezentuje znajdujące się w kuchni drewniane łyżki, pokrywki od garnków, garnki i metalowe kubki. Pyta dziecka czy wie, w jaki sposób można grać na przedstawionych przedmiotach. Rodzic wykorzystując wybrany przez siebie „kuchenny instrument” wystukuje prosty rytm. Dziecko powtarza go na swoim instrumencie.
Poznajemy zwierzątka – zabawa dydaktyczna
„Jak wygląda bocian?”
Opis zabawy: Rodzic opisuje dziecku wygląd bociana i żaby, a następnie prosi, aby dziecko określiło kolor piór, dzioba i kończyn, a następnie prosi aby maluch pokazał u bociana dziób, ogon, skrzydła głowę, kończyny. W dalszej kolejności rodzic pokazuje żabkę i także ją opisuje i prosi dziecko o określenie koloru żabki. Dobrze, jeśli rodzic wyjaśni dziecku różnice między zwierzątkami dotyczącą ich wielkości np. że żabka jest mała a bocian względnie duży.
Wspólne rysowanie
Ważne, aby dorosły i dziecko siedzieli obok siebie (np. podróżując pociągiem) i mogli wspólnie tworzyć rysunek na tej samej kartce. Zabawa polega na wspólnym, naprzemiennym wypełnianiu kartki kolorowymi figurami geometrycznymi, np. trójkątami, kwadratami, prostokątami, kołami… Ważne, aby wcześniej upewnić się, które z figur geometrycznych dziecko zna (to doskonała okazja także, aby zrobić małą „powtórkę”). Każda osoba naprzemiennie rysuje na kartce dowolną figurę geometryczną, w wybranym przez siebie kolorze i wielkości. Figury mogą się na siebie nachodzić, chyba, ze wcześniej ustalicie inaczej. W trakcie zabawy obserwujcie, czy Wasz rysunek nabiera jakiegoś konkretnego kształtu i zaczyna coś przypominać? A może rysując wybraną figurę nazwijcie ją mówiąc np. „To jest kwadrat. Ten kwadrat to stół” – dzięki temu rozwijacie wyobraźnię przestrzenną u dziecka, a równocześnie naprowadzacie się wzajemnie po to, by uzyskać spójny obraz. Jeżeli możecie sobie pozwolić na zabawy z kostką do gry, wówczas warto wzbogacić zabawę o jej wykorzystanie. Ustalcie kod, np. 1 oczko na kostce = kwadrat, dwa oczka = trójkąt itd.
Ciepło – zimno
Wyznaczcie jeden przedmiot, który będziecie ukrywać w dowolnym miejscu w pokoju. Najlepiej coś małego, aby zabawa była jeszcze ciekawsza. Podpowiadając, czy ktoś jest blisko używajcie słów ciepło – jeśli ktoś jest blisko lub zimno – gdy ktoś oddala się od ukrytego przedmiotu. Doskonała zabawa niewymagająca specjalnych rekwizytów, a zajmująca czas wolny!
Malowanie kwiatów – ciekawa technika
Na początku przygotowujemy wszystkie potrzebne nam materiały. Patyczki kosmetyczne związujemy taśmą klejącą lub gumką recepturką (ok. 5 sztuk razem). Najpierw malujemy łodygi za pomocą pędzelka i farby. Następnie maczamy nasze patyczki kosmetyczne w farbie i robimy nimi razem z dzieckiem malutkie kropeczki na łodygach. W ten sposób powstają nam drobne kolorowe kwiaty. W przedstawionym pomyśle są to mimozy.
Słowny łańcuch
Wymyślcie wspólnie z dzieckiem dowolne, pierwsze słowo, a następnie na zmianę dopowiadajcie kolejne wyrazy zaczynające się na ostatnia literę słowa poprzedniego. Zasada jest jedna: słowa nie mogą się powtarzać. Na początku jest łatwo, ale później… trzeba chwilę dłużej pomyśleć.
Zabawy dla dzieci w domu mogą być niesamowita przygodą zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. To wspaniała okazja do edukacji malucha i wspólnego czasu razem, tak ważnego dla rozwoju malucha. Dzieki wspólnym grom czy zabawom, w dziecku rodzi się poczucie bliskowci i zaufania do rodzica.