Twój Żłobek

blog parentingowy dla ciebie i twojej pociechy

zabawy integracyjne dla dzieci
nauka i zabawa

Zabawy integracyjne dla dzieci

Zabawy integracyjne dla dzieci

Grupowe zabawy integracyjne dla dzieci są bardzo ważne – uczą zdrowej rywalizacji, komunikacji i współpracy. Zabawy dzieci w grupie sprzyjają także budowaniu relacji między rówieśnikami. Nasze pomysły na zabawy integracyjne możecie wykorzystać już dla 3-latków, w przedszkolu, szkole lub na obozach i koloniach.

 

Zintegrowanie całkiem nowej grupy, to bardzo ważna kwestia na wyjazdach kolonijnych, czy podczas pierwszych dni w szkolu lub przedszkolu. Na pewno pomocny okaże się cykl ciekawych zabaw integracyjnych dla dzieci. Jest on w stanie poprowadzić dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym, a także nastolatków w taki sposób, aby szybko się ze sobą zapoznały. Zabawy są uniwersalne dla różnych grup wiekowych. Oto zabawy dla dzieci, które na pewno im się spodobają.

Poznawanie imion

I

Każdy z uczestników wymienia swoje imię. Osoba, która otrzyma przedmiot (do tej metody potrzebny jest rekwizyt, np. miś, piłka) wymienia swoje imię oraz imię osoby, do której chce rzucić przedmiot, a następnie rzuca go. W razie pomyłki przedmiot wraca do rzucającego, a grupa pomaga mu wymienić właściwe imię.

 

II

Każdy pisze na kartce swoje imię w ten sposób że wpisuje tylko pierwszą literę, a pozostałe zastępuje kreskami np.: B_ _ _ _ . Następnie podchodzimy do innej osoby i próbujemy odgadnąć pełne brzmienie jej imienia. Zgadująca osoba może podać jedną literę, jeśli trafiła, może próbować dalej, jeżeli nie, to idzie do następnej osoby. Po pewnym czasie może jeszcze raz podjąć próbę odgadnięcia. Dwie osoby, które odgadły swoje imiona podają sobie ręce i udają się na poszukiwanie nowych znajomości.

Gra w skojarzenia

To prosta gra słowna dla dzieci, która pomaga rozwijać twórcze myślenie. Można w nią grać nawet w dwie osoby, jednak jest ciekawiej, gdy uczestniczy w niej cała grupa. Pierwsza osoba podaje słowo, a kolejna skojarzenie, jakie przyjdzie jej na myśl np. łąka – kwiatek czy dom – rodzina, i tak dalej. Pod koniec gry może się okazać, że pierwsze podane słowo niemal całkowicie nie kojarzy z ostatnim hasłem.

Kto da więcej?

Dzielimy uczestników na dwie grupy każda z nich wybiera swojego przedstawiciela , który będzie miał prawo głosu (cała grupa ma tylko głos doradczy). Prowadzący wybiera interesującą go dziedzinę i prosi o zapisywanie na kartce lub tablicy haseł związanych z tą dziedziną. Wygrywa ta grupa, która wciągu określonego czasu poda jak najwięcej tych haseł. Mogą to być takie kategorie jak:

  • zwierzęta domowe
  • potrawy
  • coś koloru zielonego

Poszukiwanie skarbów

Na dworze w różnych miejscach (drzewa, krzaki, kamienie) schowaj jakiś przedmiot – coś słodkiego albo drobny prezent. Powiedz: „Idź do przodu, stań, idź w stronę ławki, omiń ją, szukaj na dole….”. Innym poleceniem może być podanie liczby kroków, jakie dziecko ma przejść. Zabawę można uatrakcyjnić, rysując mapę i zorganizować po drodze zadania, by otrzymać kolejną wskazówkę.

 

Oto zabawy ruchowe dla dzieci, które zapewnią im wspaniałą rozrywkę i pomogą w ich rozwoju. Dobroczynnego wpływu aktywności fizycznej na zdrowie i samopoczucie dziecka nie sposób przecenić. Trudno, aby bez niej kilkulatek dobrze się rozwijał. Lekarze alarmują, że ruch i wysiłek fizyczny to w dzisiejszych czasach nie tylko środek zapobiegający chorobom cywilizacyjnym, ale wręcz warunek przetrwania ludzkiego gatunku. Zabawy integracyjne dla dzieci to sposób na poznanie i nawiązanie nowych znajomości, co jest bardzo ważne w dzisiejszych czasach. Zobacz, jakie gry i zabawy ruchowe możesz zaproponować swojemu dziecku, aby wspomóc jego prawidłowy rozwój, a jednocześnie dać mu wiele radości!

 

Zobacz także: zabawy urodzinowe dla dzieci