Twój Żłobek

blog parentingowy dla ciebie i twojej pociechy

porady

Co dać dziecku do picia latem?

Lato to czas, gdy należy pić więcej. Szczególnie należy dbać o dobre nawodnienie dzieci, bowiem często one same z siebie nie potrafię jeszcze tego przypilnować.

Tego lata, kiedy pracujesz w domu, upał może skłonić Cię do relaksu przy szklance zimnego napoju od czasu do czasu. Ale czy słodkie zimne napoje są dobre dla zdrowia Twojego dziecka? Naładowane cukrem zimne napoje i napoje gazowane nie mają wartości odżywczych. Zawierają pusty cukier, a zatem ich posiadanie nie przynosi żadnych korzyści odżywczych. Przyczyniają się tylko do przybierania na wadze, a  w najgorszych przypadkach prowadzą do otyłości. Pewnie wiesz, że tylko jedna puszka coli zawiera ponad 9-10 łyżeczek cukru. To znacznie więcej niż ilość cukru, jaką osoba dorosła powinna spożywać w ciągu całego dnia. Zdecydowanie odradzamy podawanie dzieciom tego typu napojów.

Czym poić dziecko latem?

Istnieje wiele innych orzeźwiających zimnych napojów i napojów o wartościach odżywczych, które można łatwo przygotować w domu i przechowywać w izolowanej butelce na wodę, a które mogą zastąpić słodzone napoje kupowane w sklepie. Zastąpienie napojów gazowanych sokami ze świeżych owoców o niskiej zawartości cukru lub mrożoną herbatą jest znacznie lepsze dla zdrowia. Te napoje mogą zmniejszyć spożycie cukru, jednocześnie dodając do diety korzystne przeciwutleniacze. Mleko o niskiej zawartości tłuszczu jest również dobrym rozwiązaniem, dostarczającym witamin i składników odżywczych.

 

Nie ma wątpliwości, że szklanka zimnej wody jest najmądrzejszym zimnym napojem na świecie, ale jeśli masz ochotę na coś więcej, trochę smaku, dodaj do wody owoce, świeżego ogórka lub sok z cytryny i miętę. Wówczas woda nie będzie taka „nudna” i zachęci dziecko do jej picia.

Ciekawą propozycją jest również herbata mrożona. Zrób zwykłą herbatę, pozostaw do wystygnięcia. Dodaj sok z cytryny, słodzik (erytrytol lub ksylitol) i kostki lodu. Orzeźwiający napój gotowy!