Twój Żłobek

blog parentingowy dla ciebie i twojej pociechy

żłobek kiedyś dziś
wychowywanie

Żłobek kiedyś i dziś

Funkcje żłobka są dzisiaj zupełnie aniżeli kilkadziesiąt lat temu. Wtedy w tego rodzaju placówkach pracowały jedynie pielęgniarki, obecnie zaś opiekunkami są solidnie wykształcone kobiety (rzadko kiedy zdarza się, by w składzie kadry był mężczyzna chociaż nie jest to w żaden sposób zabronione), które ukończyły studia pedagogiczne o wskazanej specjalizacji. Większość z nich ma za sobą również 80-godzinny kurs uzupełniający.

Co więcej, rolą dawnych żłobków była jedynie funkcja opiekuńcza – zapewniano bezpieczeństwo maluchom podczas nieobecności rodziców. Karmiono je, pielęgnowano i dbano o ich codzienne funkcjonowanie. Dzisiaj, znaczną uwagę skupia się również na funkcji edukacyjno wychowawczej a więc należyty rozwój małego człowieka. Sale wyposaża się więc nie tylko w najlepsze zabawki, które posiadają zresztą wymagane atesty, ale również pomoce dydaktyczne, dzięki którym realizowany może być właściwy program.

Rozwój tychże placówek w ostatnich latach sprawił, że żłobki nie są już traktowane jako „zło konieczne”, ale obiekty, w których dzieci mogą czuć się w pełni bezpiecznie pod nieobecność rodziców. Czas, który tam spędzają jest wykorzystywany pożytecznie. Maluchy zdobywają nowe umiejętności i wiedzę a pamiętajmy, że to właśnie w pierwszych latach życia, rozwój przebiega najprężniej.

Jeśli nadal masz obawy, co do posłania dziecka do żłobka, ale sytuacja nie pozwala Ci pozostać z nim w domu bądź zwyczajnie chcesz rozwijać swoją zawodową karierę to pierwszym krokiem niech będzie odwiedzenie poszczególnych placówek i wybranie najlepszego żłobka. Dzisiaj obiekty te są otwarte dla rodziców a kadra pedagogiczna chętnie odpowie na wszystkie pytania.