Twój Żłobek

blog parentingowy dla ciebie i twojej pociechy

zoo w polsce
porady

ZOO w Polsce – gdzie się wybrać z dzieckiem?

Wiele osób uważa, że korzyści z obcowania dzieci ze zwierzętami są oczywiste. Zwierzęta mogą pomóc dzieciom w nauce odpowiedzialności, a także w nabywaniu umiejętności społecznych. Dzieci, które mają zwierzęta domowe, często są bardziej aktywne fizycznie i mają lepsze wyniki w nauce. Zwierzęta domowe mogą także pomóc dzieciom w radzeniu sobie ze stresem i lękiem.

 

Wycieczka do ZOO 👨‍👩‍👧‍👦 🍭

 

Zwiedzanie zoo to świetna forma spędzania wolnego czasu w gronie rodziny. Dzieci mogą poznać wiele ciekawych zwierząt, dowiedzieć się o nich nieco więcej oraz poczuć się jak w innym świecie. Jest to również świetna forma aktywności fizycznej, ponieważ większość zoo jest ogrodzona i trzeba sporo chodzić, aby je obejść. Dodatkowo w większości ogrodów zoologicznych znajduje się mini zoo. W Polsce jest ich całkiem sporo i pozwalają na pogłaskanie i nakarmienie oswojonych zwierząt takich jak osiołki, kozy, owce, świnki króliki czy alpaki. Dla dzieci dotykanie zwierząt budzi duże emocje.

 

ZOO w Polsce 🇵🇱 🙉

 

Ranking zoo w Polsce? Wszystkie te ogrody łączy jedno – są bardzo dobrze zorganizowane i oferują wiele atrakcji dla całych rodzin. Warto w nich spędzić kilka godzin, aby podziwiać różnorodność fauny i flory. Poniżej prezentujemy listę miejsc ze zwierzętami, które warto odwiedzić. Kolejność jest przypadkowa. Każdy ogród ze zwierzętami jest wyjątkowy!

 

  • Zoo w Warszawie 🦒🦏🐊

 

Historia tego ogrodu zoologicznego sięga 1928 roku. Od tamtego czasu jego powierzchni wzrosła niemal trzykrotnie. Mimo trudności finansowych, w ostatnich latach powstało morskie akwarium, gdzie można podziwiać piękne płaszczki — raje omańskie. Powstał też odkryty basen dla pary hipopotamów. Warszawskie zoo to miejsce, które stawia na edukację najmłodszych. Wiele plansz z ciekawostkami o zwierzętach to okazja do nauki w przyjaznym otoczeniu. Specjalnie zaprojektowane woliery pozwalają na oglądanie żyraf, nosorożców czy niedźwiedzia polarnego z bliskiej odległości.

 

W warszawskim ogrodzie zoologicznym znajduje herpetarium-ekspozycja gadów. Na uwagę zasługuje też sala bezkręgowców-znajduje się tu wiele gatunków pająków i karaczanów. Spokojnie-terraria są szczelne. 🙂 Ze zwierzętami bliskiego kontaktu można doświadczyć w sali otwartych lotów, gdzie nad głowami odwiedzających latają i śpiewają przepiękne ptaki!

Warto również odwiedzić ogrody zoologiczne w innych dużych miastach. Wrocław, Kraków, Poznań,  Łódź i Gdańsk — największe zoo w Polsce.

 

  • Orientarium w Łodzi 💦🐘🐬

 

To najnowocześniejszy kompleks z setkami gatunków zwierząt. Niewątpliwie największą atrakcją tego miejsca jest duża słoniarnia pokaz kąpieli tych wdzięcznych zwierząt. Dodatkowo wodny tunel, gdzie nad głową przepływają rekiny i płaszczki, na pewno zrobią wrażenie, nie tylko na dzieciach!

 

  • Zoo w Borysewie 🐯🥩🍉

Od 2008 r. ZOO stale rozwija się, wzbogacając się o kolejne gatunki zwierząt. To, co wyróżnia ten ogród zoologiczny to możliwość zobaczenia białego lwa oraz białego tygrysa bengalskiego. Warto zerknąć na harmonogram karmienia zwierząt-zobaczyć można żyrafy, lemury czy wyżej wymienione duże koty podczas posiłku.

 

 

 

  • Park dzikich zwierząt w Kadzidłowie 🦌🌳

To wyjątkowe miejsce. Spacer odbywa się tu z przewodnikiem i trwa ok. 1,5 godziny po ok. dwu kilometrowej trasie. Zwiedzanie odbywa się poprzez wchodzenie na wybiegi zwierząt-co nie jest możliwe w ZOO. W parku znajdują się specjalne woliery do rozmnażania rysi. To największy z rodziny kotowatych drapieżnik, żyjący w Polsce. Ich populacja obecnie szacowana jest na ok. 200 osobników. Wiele organizacji rozmnaża rysie w niewoli i wypuszcza do polskich lasów w celu odnowienia populacji-w tym fundacji, działającej przy parku.

 

  • Myszogród — Zakopane 🐭🏠🚂

Może nie jest to olbrzymi ogród zoologiczny, ale miejsce zdecydowanie należy do oryginalnych. To kolorowy świat małych gryzoni, których terraria mogłyby służyć za scenografię filmu. Zobaczycie tu mysie domki z piernika, śnieżną krainę czy nawet mysi pociąg!

 

Które ZOO jest najlepsze zoo w Polsce? Nie jesteśmy w stanie wybrać jednego. Każde z powyższych i inne niewymienione parki ze zwierzętami, które dbają o ich dobro, zasługują na miano najlepszego!