Twój Żłobek

blog parentingowy dla ciebie i twojej pociechy

Drapak_TOBI_bialy
porady

Jaki drapak dla kota przy małym dziecku?

Posiadanie kota i małego dziecka w domu wymaga od rodziców szczególnej uwagi w zakresie wyboru akcesoriów dla zwierzęcia. Legowisko czy drapak jest niezbędny dla zdrowia i dobrego samopoczucia kota. Jeśli w domu jest małe dziecko, konieczne należy zwrócić uwagę również na jego bezpieczeństwo. W tym artykule odpowiemy sobie na pytanie: jaki drapak dla kota będzie najlepszy, gdy w domu mieszka dziecko?

Rodzaje drapaków dla kota
Koty to wybredne stworzenia i kluczem do sukcesu jest dopasowanie akcesoriów pod ich preferencje. Rodzajów, kształtów i wielkości drapaków jest cała masa. My zdecydowaliśmy się na drapak kartonowy od Mykotty. Dlaczego? Czytaj dalej.

Dlaczego drapak kartonowy?

Bezpieczeństwo i stabilność

Drapaki kartonowe od Mykotty są projektowane z myślą o bezpieczeństwie. Drapak TOBI to płaski drapak wykonany z kartonu falistego, który można postawić na ziemi, parapecie lub komodzie. Dzięki temu, że jest lekki, nie istnieje ryzyko, że przewróci się na dziecko.


Ekologia

Karton, z którego wykonane są drapaki TOBI, jest materiałem ekologicznym i bezpiecznym zarówno dla kota, jak i dla dziecka. Może nie jestem ekologiczną fanatyczką, jednak jak się ma dziecko, to jednak bardziej zwraca się uwagę na materiał, z którego wykonane są przedmioty w domu, w tym gadżety dla kotów. Tektura falista nie posiada w sobie żadnych barwników czy sztucznej chemii, dzięki temu można być spokojnym o malucha, który dotyka drapaka. Drapak wykonany jest z przy użyciu kleju, który posiada certyfikat do kontaktu z żywnością. Klej jest nietoksyczny, co jest kluczowe w momencie, gdy dziecku (albo kotu 😉 przyjdzie do głowy podgryzać drapak.

Funkcjonalność dla kota

Drapak dla kota TOBI jest wspaniale wyprofilowany i dość szeroki (25 cm), więc będzie odpowiedni dla kotów dużych ras. Pod swoim dachem mam 3 koty, z czego jeden… lubi jeść 😉 poprzedni drapak, jaki mięliśmy niestety był wąski i pupa czarnego futrzaka z niego spadała. Problem się rozwiązał, gdy wpadł nam w ręce drapak dla kota od Mykotty. Uważam, że ten produkt jest zaprojektowany w sposób przemyślany. Jego kształt i wgłębienie na środku sprawia, że moje koty chętnie na nim po prostu śpią. Często traktują go jako legowisko, zamiast narzędzia do ostrzenia pazurków.

Dzięki odpowiedniej długości drapaka koty mają swobodę wyciągania się, co jest niezbędne dla ich zdrowia. Rozciąganie kręgosłupa jest szczególnie ważne zarówno dla dużych kotów, jak i kociąt.

drapak_kartonowy

Funkcjonalność dla człowieka

Niewątpliwą zaletą tekturowego drapaka jest takt, iż jest bardzo lekki — waży 1 kilogram. Przy dziecku podłogę trzeba często odkurzać i myć, więc mobilność drapaka jest niezwykle cenna przy codziennych porządkach. Zmiana miejsca postawienia go jest też urozmaiceniem dla kotów.

Do drapaka nie przyczepia się sierść. Drapaki obite materiałem wymagają częstego odkłaczania, a tutaj tego problemu nie ma.
Drapaki Mykotty poza tym, że są praktyczne, wyróżniają się nowoczesnym i minimalistycznym designem, który harmonijnie wpisuje się w każde wnętrze. Do wyboru są 3 kolory frontu drapaka, więc może on być również ozdobą twojego mieszkania, ponieważ jest naprawdę stylowy!

Pomimo że są wykonane z kartonu, drapaki Mykotty są bardzo wytrzymałe. Mimo częstego ostrzenia pazurów przez koty nadal wygląda świetnie.

Drapak TOBI nie zajmuje dużo miejsca w domu, dając jednocześnie twojemu pupilowi miejsce do odpoczynku. Ten koci mebel bywa dla moich kotów bardziej atrakcyjny niż kanapa 🙂 Wymiary drapaka tego modelu w centymetrach: długość 59 x wysokość 6,5 x szerokość 25. Co ważne, drapak nie wymaga przymocowania.

Dodam jeszcze, że zaraz po rozpakowaniu jeden z kotów zaczął ostrzyć sobie na nim pazurki. Ważne jest dobranie drapaka do kocich upodobań, a ten drapak okazał strzałem w dziesiątkę. Kotom zdarza się niszczyć meble, wiec w trosce o np. kanapę, zakup odpowiedniego drapaka może zniwelować ten problem do minimum.

kot_drapak

 

Lokalizacja drapaka w domu z dzieckiem

Wybierając miejsce na drapak, najlepiej umieścić go w cichej i spokojnej części domu. Pozwoli to kotu na bezstresowe korzystanie z drapaka, a dziecku na bezpieczną zabawę w innej strefie. U nas leży na podłodze albo na parapecie.

Edukacja dziecka

Ważne jest, aby nauczyć dziecko, że drapak jest specjalnym miejscem dla kota, do którego nie powinno się bez pozwolenia wchodzić. Warto pokazać dziecku, jak kot korzysta z drapaka. Obserwacja kota może być również świetną okazją do edukacji na temat potrzeb i zachowań zwierząt.

Podsumowanie

Wybierając drapak dla kota w domu z małym dzieckiem, przede wszystkim należy postawić na bezpieczeństwo. Funkcjonalność i estetyka schodzi na drugi plan, jednak drapaki TOBI pokazują, że wcale nie trzeba z tego rezygnować. Kartonowy drapak Mykotty spełnia wszystkie powyższe kryteria, będąc przy tym przyjaznym środowisku wyborem. Jego lekkość i łatwość utrzymania w czystości to zalety, które są niezwykle ważne, gdy w domu poza kotami, jest małe dziecko.