Twój Żłobek

blog parentingowy dla ciebie i twojej pociechy

wosp
porady

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – 2024

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (WOŚP) to jedno z największych i najbardziej znanych wydarzeń charytatywnych w Polsce, założone przez Jerzego Owsiaka. Jego historia sięga początku lat 90. XX wieku. WOŚP została założona w 1993 roku. Pierwszy finał miał na celu zebranie środków na zakup sprzętu dla oddziałów pediatrycznych w polskich szpitalach. Od tego czasu coroczne finały WOŚP odbywają się zawsze w styczniu.

Do 2024 roku WOŚP przeprowadziła wiele udanych finałów, każdy z nich przyczyniając się do poprawy jakości opieki zdrowotnej w Polsce. Szczegóły dotyczące finału WOŚP 2024 roku znajdziesz poniżej, wraz z datami i celami, jakie zakłada ta inicjatywa charytatywna.

WOŚP 2024 – kiedy odbędzie się 32. finał?

Finał WOŚP 2024 odbędzie się 28 stycznia 2024 roku. To właśnie wtedy fundacja Jurka Owsiaka zacznie zbierać do puszek oraz przez internet datki, które zostaną przeznaczone na pomoc potrzebującym dzieciom w postaci zakupu profesjonalnego sprzętu medycznego. W tym roku wolontariusze będą zbierać pieniądze do puszek na rzecz walki z chorobami płuc, które są następstwem ogólnoświatowej pandemii.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w tym roku gra pod hasłem: „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”. 

Celem WOŚP w 2024 roku będzie pobicie nowego rekordu zbiórki, który w 2023 roku wyniósł aż 243 259 387,25 złotych. To była ostateczna suma zebrana podczas 31. finału, który odbył się pod hasłem „Żyj zdrowo w zdrowym świecie”. Miejmy nadzieje, że ten rok przyniesie nowe rekordy, a kwota zbiórki znacznie przekroczy tę z zeszłego roku.

Jak działa zbiórka WOŚP?

Zbiórka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest jednym z największych i najbardziej znanych wydarzeń charytatywnych w Polsce. Organizacja ta zbiera fundusze na zakup sprzętu medycznego dla szpitali i innych placówek medycznych. Główne sposoby, w jakie WOŚP zbiera pieniądze to:

  1. Finał WOŚP: Centralnym wydarzeniem jest coroczny Finał WOŚP, który odbywa się zazwyczaj w styczniu. W tym dniu wolontariusze z puszkami zbierają datki na ulicach miast i wsi. Finałowi towarzyszą różnorodne wydarzenia, takie jak koncerty, pokazy, warsztaty i inne atrakcje, które przyciągają uwagę i zachęcają do wsparcia zbiórki.
  2. Aukcje internetowe: WOŚP organizuje liczne aukcje, na których można licytować przedmioty, usługi lub doświadczenia oferowane przez znane osobistości, firmy czy prywatne osoby. Dochód z aukcji jest przekazywany na cele Orkiestry.

Alternatywne opcje to inicjatywy lokalne, partnerstwo z firmami, które udzielają wsparcia finansowego oraz dedykowane sklepy WOŚP, w których można kupić produkty, z których zysku są przeznaczone na cele zbiórki.