Twój Żłobek

blog parentingowy dla ciebie i twojej pociechy

dieta dla rocznego dziecka
porady

Jadłospis dla rocznego dziecka

Dieta dla rocznego dziecka wcale nie musi być skomplikowana. Dlaczego? Otóż maluch w tym wieku może jeść już praktycznie wszystko. Zanim samodzielnie zaplanujesz żywienie dla swojej pociechy, pamiętaj o tym, aby dania były jak najbardziej urozmaicone, ale też nie takie same, jak dla osób dorosłych. Żywienie niemowląt nieco różni się od podawania posiłków dla rocznego dziecka. Dobra dieta dla dzieci w okolicach 1 roku życia to taka, która jest urozmaicona, a także lekkostrawna. Oznacza to, że do przygotowywania posiłków nie można wykorzystywać niektórych przypraw oraz powinno się ograniczać użycie tłuszczu.

 

Chcesz dowiedzieć się, jak przygotować jadłospis dla rocznego dziecka? Oto kilka praktycznych wskazówek:

 

  • dieta rocznego dziecka powinna być maksymalnie urozmaicona – dzięki temu będzie dostarczać 100% witamin i minerałów do jego organizmu,
  • zdrowe, roczne dziecko powinno spożywać regularnie 5 posiłków dziennie, co wspomaga jego metabolizm,
  • lepiej zrezygnować z dużych porcji na rzecz mniejszych, ale bardziej treściwych,
  • stosuj warzywa i owoce w codziennej diecie – to doskonałe źródło składników odżywczych i witamin.

Dieta dla dzieci – jak skomponować jadłospis dla rocznego malucha?

Odpowiednio przygotowana dieta dla rocznego dziecka powinna składać się ze śniadania, drugiego śniadania, treściwego obiadu, podwieczorku oraz kolacji. W tej konfiguracji posiłków to właśnie obiad stanowi największą dawkę dziennych porcji kalorii – nawet do 30% zapotrzebowania. Na dania główne najlepiej przygotowywać lekkostrawne warzywa na parze, delikatne białe mięsa, a także soki do popicia.

 

Podsumowując – dieta dla dzieci powinna obowiązywać nawet od 1 roku życia. To przede wszystkim dobry sposób, aby zapewnić organizmowi dziecka wszystkich niezbędnych mikro- i makroskładników, będących podstawowymi elementami budulcowymi ciała. Dieta dla rocznego dziecka pod względem liczby posiłków wygląda podobnie, jak u osoby dorosłej – różni się jej kaloryczność, która powinna być utrzymana na poziomie 1000 kcal.