1 września już za nami, co oznacza, że dzieci i młodzież wróciły do szkół i przedszkoli. Ministerstwo Edukacji Narodowej wydało specjalne zalecenia dotyczące higieny, aby zminimalizować prawdopodobieństwo zakażenia się w szkołach koronawirusem. Jak będzie wyglądał najbliższy rok szkolny i przedszkolny w kontekście utrzymania zaleceń higienicznych?
Dezynfekcja w szkołach
Jednym z nowych obowiązków, które czekają przed naszymi dziećmi, jest obowiązek odkażania rąk przed każdym wejściem do budynku. Dyrekcja szkoły i przedszkola ma obowiązek umieszczenia środka do dezynfekcji przed wejściem do szkoły.
Czy odkażanie pomieszczeń w placówkach edukacyjnych jest obowiązkowe? Niestety zalecenia MEN nie nakładają takiego obowiązku. Jednak pojawiają się informacje, że niektóre samorządy pomagają przedszkolom i szkołom w zakupie specjalistycznych urządzeń do dezynfekowanie pomieszczeń, takich jak generator ozonu n1668.
Okazuje się, że ozon ma silne właściwości aseptyczne, dzięki czemu świetnie nadaje się na odkażanie przedszkoli i szkół. Już od paru lat właśnie za pomocą ozonu odkaża się wodę na basenach. Ozon nie niszczy przedmiotów i bardzo trudno jest się nim zatruć.
Pomieszczenia takie jak stołówki oraz sale gimnastyczne muszą być regularnie czyszczone i dezynfekowane. Na stołówce powinno zachowywać się 1,5 metra odległości. Każdy sprzęt sportowy musi być dezynfekowany po użyciu. Sale gimnastyczne powinny być regularnie wietrzone, a w miarę możliwości zajęcia powinny odbywać się na zewnątrz.
Czy zajęcia w szkołach i przedszkolach mogą zostać zawieszone?
Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, czy możliwa jest sytuacja sprzed pół roku, gdy nagle szkoły przechodzą na tryb pracy zdalnej, a przedszkola wysyłają dzieci do domu. Jest to bardzo ważna kwestia, gdyż większość rodziców pracuje na cały etat, a takie zmiany mogą być dla nich bardzo niewygodne.
Okazuje się, że jeśli któreś z dzieci będzie miało pozytywny wynik na koronawirusa, to dyrektor placówki może tymczasowo zawiesić zajęcia lub przejść na tryb pracy zdalnej. Jednak nie jest to takie proste. Aby to zrobić, zgodę musi wydać kuratorium oraz Powiatowy Inspektorat Sanitarny.
Nowe przepisy umożliwiają wprowadzenie nauczania w trybie mieszanym (hybrydowym). Takie rozwiązanie polega na podzieleniu wszystkich uczniów na grupy, które nie mogą między sobą się spotykać. Pierwsza grupa ma zajęcia przez tydzień, a przez kolejny tydzień zajęcia ma druga grupa. Dzięki temu, jeśli dojdzie do ewentualnego zarażenia, to narażona będzie jedynie grupa dzieci.