Twój Żłobek

blog parentingowy dla ciebie i twojej pociechy

bezpieczny pokoj dzieciecy
porady

Bezpieczny pokój dla dziecka – 10 zasad bezpiecznego pokoiku

Zastanawiasz się, jak urządzić pokój dla dziecka tak, aby był dla niego bezpieczny? Podpowiadamy!

Dziecięcy pokój jest przeznaczony do zabawy i odpoczynku, jednak istnieje garść przedmiotów, które są przeznaczone dla dzieci jednak lepiej ich chcieć unikać, aby pokój był bezpieczniejszy. Rozmawiałam z pięcioma pediatrami, którzy podzielili się tym, czego unikaliby w pokoju zabaw swoich dzieci. Poniżej znajdziesz efekty tych rozmów:

1. Głośne zabawki

Jeden z pediatrów mówi, aby unikać bardzo głośnych zabawek, ponieważ mogą one spowodować uszkodzenie słuchu.
Zabawki, które wydają dźwięk, są świetne, ale nie wtedy, gdy są zbyt głośne.Wielu rodziców nie pozwala na żadne zabawki w swoim domu, które znajdują się na liście głośnych zabawek stworzonej przez amerykańskie Stowarzyszenie Wzroku i Słuchu. Stowarzyszenie stwierdziło, że niektóre popularne zabawki mogą powodować uszkodzenia w ciągu 15 minut od ich użycia.

Jeśli jedna z tych zabawek jest ulubioną Twojego dziecka, spróbuj zakryć głośnik jakąś plastikową taśmą pakową, która wytłumi dźwięk. Możesz też wyjąć baterię i używać zabawki bez jej funkcji dźwiękowej.

2. Niebezpieczne mebelki

Meble, takie jak ta komoda, mogą się przewrócić, jeśli nie są wystarczająco dobrze zabezpieczone. Każdy pediatra, z którym rozmawiałam, powiedział, że upewniłby się, że ciężkie meble są przymocowane do ściany.

„W każdym pokoju musimy uważać na meble ” – lekarz pediatrycznej medycyny ratunkowej. Jedna z matek mówi, że „Meble naprawdę powinny być zabezpieczone do ściany za pomocą wspornika, paska ściennego, kotwicy – czegoś, co jest dość mocne. Więc jeśli dziecko spróbuje się na niego wspiąć, nie przewróci się na nie”. Proste, niedrogie klamry lub paski do mebli mogą zrobić ogromną różnicę.

3. Zabawki zawierające drobne elementy

Pediatrzy twierdzą, że rodzice powinni przejrzeć zabawki swoich dzieci, aby usunąć z nich wszystkie drobne elementy, które mogą stanowić zagrożenie zadławieniem.

Niemowlęta i dzieci nie powinny bawić się zabawkami, które mają małe części. Warto zwracać uwage przy zakupie, dla jakiego wieku przeznaczona jest dana zabawka. Dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3 lat są w grupie najwyższego ryzyka zadławienia się jedzeniem i przedmiotami nieżywnościowymi. Każdy pediatra powiedział, że zabawki z małymi kawałkami są potencjalnym ryzykiem zadławienia. Należy zawsze się upewnić, że zabawki, które przynieśliśmy do naszego domu, nie stanowią zagrożenia zadławieniem.

Aby zdecydować, czy zabawka jest zagrożeniem zadławienia, warto zrobić test rolki toaletowej. Jeśli zabawka może zmieścić się w tubie papieru toaletowego, stanowi zagrożenie zadławieniem.

Stąd można podzielić zabawki na te, których nie chcemy w domu, na te, którymi dziecko może bawić się pod nadzorem, i te, które są dozwolone do zabawy bez nadzoru.

4. Obrazki i lustra

Pediatrzy zalecają unikanie wieszania ciężkich obrazów i luster w pokoju dziecinnym i w całym domu. Obrazki nad łóżeczkiem dziecka nie są najlepszym pomysłem. Dekoracje tego typu stwarzają ryzyko, że spadną ze ściany i przewrócą się na dziecko. Jeśli dekoracja jest obudowana szkłem lub ma ostre rogi, może to spowodować poważne obrażenia.

5. Bezpieczne przechowywanie zabawek

Skrzynia z zabawkami, lub pojemnik z pokrywą, może potencjalnie zamknąć się na dziecku, miażdżąc jego palce lub inne części ciała. Co gorsza, dziecko mogłoby wspiąć się do skrzyni i przypadkowo zostać uwięzione, co może skutkować traumą.

Zamiast tego zdecyduj się na kosz na zabawki, który nie ma pokrywy.

 

6. Rolety

Pediatrzy mówią, że ważne jest, aby sprawdzić, czy rolety okienne nie mają długich sznurków, ponieważ mogą one być niebezpieczne dla dzieci.

Starsze domy często mają długie sznurki żaluzji. Należy uważać na żaluzje z długimi, zapętlonymi sznurkami, ponieważ mogą one stwarzać ryzyko uduszenia, jak twierdzą pediatrzy, z którymi miałam okazję rozmawiać. Jeśli jednak w Twoim domu znajdują się stare sznurki, możesz przeciąć pętlę i kupić nawijarkę do sznurka lub owijkę, aby wyeliminować wszelkie ryzyko.

7. Gniazka

Pediatrzy ostrzegają również, aby nie pozostawiać odsłoniętych gniazdek.

Gniazdka elektryczne i przewody nie służą do zabawy i powinny być dobrze zabezpieczone przed dziećmi. Każdy pediatra, z którym rozmawiałam, wspominał o używaniu osłon gniazdek, by zapewnić bezpieczeństwo swoim dzieciom.

Przy zakupie osłon gniazdek należy szukać takich, które są odporne na manipulacje i nie mają małych elementów, które mogą nieść zagrożenie zadławienia.

Gniazdka można też zasłonić ciężkimi meblami, aby dzieci nie mogły go dosięgnąć.

8. Rzeczy na stole

Pediatrzy mówią, że rodzice powinni uważać na przedmioty znajdujące się na stole, na przykład duże lampy, które mogą być łatwo ściągnięte ze stołu. Jeśli jest wystarczająco ciężka,  może spowodować poważne obrażenia u Twojego dziecka.

9. Rośliny

Rodzice powinni zbadać rodzaj rośliny przed wprowadzeniem jej do domu lub pokoju dziecięcego.

Jeśli zdecydujesz się wypełnić swój dom roślinami, upewnij się, że są one nietoksyczne i bezpieczne dla niemowląt. Tak jak niektóre rośliny domowe mogą być toksyczne dla zwierząt domowych, tak niektóre rodzaje mogą być również toksyczne dla niemowląt i dzieci.

Upewnij się, że każda roślina, którą wprowadzasz do domu jest bezpieczna, zwłaszcza jeśli będzie w zasięgu dziecka. W przeciwnym razie zdecyduj się na inną roślinę.

10. Telefony alarmowe

Miej pod ręka numery alarmowe, do lekarza pediatry. Ważne jest, aby mieć ważne numery telefonów pod ręką. Zapisz ważne telefony w telefonie, albo wywieś na wspólnej tablicy ogłoszeń.

Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi, będziesz wiedzieć, jak sprawić, by pokój dziecka był bezpieczną przestrzenią dla malucha, w której będzie mógł się spokojnie bawić.