Twój Żłobek

blog parentingowy dla ciebie i twojej pociechy

czesne żłobek
porady

Ile kosztuje żłobek?

Nie ma wątpliwości, że posłanie dziecka do żłobka w znacznie mniejszym stopniu obciąża domowy budżet aniżeli zrezygnowanie w pracy przez jednego z rodziców czy wynajęcie opiekunki. Placówki tego rodzaju pobierają różne opłaty za opiekę natomiast nawet biorąc pod uwagę te prywatne, nadal są one tańsze aniżeli niania.

Podstawowym kryterium w wyborze żłobka nigdy jednak nie powinny być koszty. To prawda, że za publiczny zapłacimy nawet kilkaset złotych mniej a najlepsze prywatne placówki kosztować będą nas nawet ponad tysiąc złotych jednak to dziecko ma być tutaj najważniejsze a każdy z rodziców powinien zadbać o jego jak najlepsze bezpieczeństwo i rozwój.

Okazuje się, że i w tym przypadku cena ma znaczenie patrząc na jakość usług. W najtańszych, publicznych żłobkach grupy dzieci są najbardziej liczne a program rozwoju maluchów prowadzony jest tylko w trybie standardowym. Wiele zarzutów można mieć również patrząc na wyposażenie sal czy kwalifikacje opiekunek.

Dużo lepiej kwestie te wyglądają w żłobkach prywatnych. Chociaż płaci się za nie nieco więcej to rodzice i dziecko mogą liczyć na znacznie lepsze warunki. Kwestie wyżywienia, wyposażenia sal, zatrudnianego personelu i ogólnego rozwoju dziecka są w nich na znacznie wyższym poziomie. Nikt nie ma na celu umniejszać wartości placówek państwowych natomiast pewne jest, że wyższy czynsz pozwala osiągnąć większy budżet żłobka. Dzięki temu znaczna jego część może być przeznaczana na środki niezbędne dzieciom.