Twój Żłobek

blog parentingowy dla ciebie i twojej pociechy

dieta eliminacyjna objawy
zdrowie

Nietolerancja laktozy u dzieci — skąd się bierze i jak leczyć?

Na nietolerancję laktozy mogą cierpieć zarówno dzieci i to już w okresie noworodkowym, jak i osoby dorosłe. To stan, w którym organizm nie toleruje i manifestuje obecność laktozy w pożywieniu. Na szczęście nietolerancja laktozy daje o sobie znać bardzo wyraźnie, dzięki czemu udaje się ją skutecznie wyeliminować.

Jakie objawy daje nietolerancja laktozy?

Wzdęcia, bolesność brzucha, gazy, uczucie pełności, mdłości, ale również wykwity skórne, właśnie takie objawy daje nietolerancja laktozy. To właśnie z jej powodu bardzo często noworodki cierpią z powodu tzw. kolek.

Nietolerancja laktozy pojawia się zaraz po spożyciu pokarmu mlecznego, jej objawy są zauważalne już po kilkunastu minach od zjedzenia produktu, w którym zawarta była laktoza.

Sposoby walki z nietolerancją laktozy

Nie ma innego, skutecznego sposobu na zwalczenie objawów nietolerancji laktozy, aniżeli dieta rotacyjna eliminacyjna. Dietetycy najczęściej wskazują, aby pacjenci, którzy borykają się z nietolerancją laktozy, po prostu odstawili produkty mleczne. Dieta bezmleczna (tutaj szczegóły: https://dietaeliminacyjna.pl/dieta-bezmleczna-produkty-zakazane-i-zamienniki) jest nierzadko jedyną właściwą kuracją, aby pozbyć się nietolerancji laktozy.

Pamiętaj jednak, że nietolerancję tego rodzaju należy najpierw właściwie zdiagnozować. Konieczne jest wykonanie podstawowych badań, świetnie sprawdzają się także badania na mikrobiotę jelitową.

Zalecana jest również metoda tzw. prób i błędów. Można wyeliminować produkty mleczne z diety na pewien czas i później stopniowo wprowadzać je do jadłospisu ponownie. Obserwacja własnego organizmu to najlepsza technika rozpoznania nietolerancji laktozy. Zdarza się również, że nietolerancja laktozy mija samoistnie, noworodki mogą się z nią borykać jedynie w tym pierwszym etapie swojego życia.

Nie da się ukryć, że nietolerancja laktozy wywołuje uciążliwe dolegliwości, które nierzadko uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Właśnie dlatego konieczne jest jej rozpoznanie i skuteczne wyeliminowanie dietą, natomiast farmakoterapia może być włączona jedynie uzupełniająco.