Twój Żłobek

blog parentingowy dla ciebie i twojej pociechy

bakterie
zdrowie

Co w jelitach siedzi? Czyli o mikroświecie jelit dziecka

Na wnętrze naszego organizmu składają się nie tylko komórki budujące tkanki i organy, ale również mikroorganizmy zewnętrzne. Zasiedlają one różne części ciała, np. jamę ustną, nosową, pochwę, ale w największej ilości jelita. Masa wszystkich mikroorganizmów w jelitach wynosi nawet 1,5-2 kg, a w 1 g treści jelitowej możemy znaleźć aż 10^12 komórek mikroorganizmów. W ich skład wchodzą bakterie, grzyby i archeony, które w sposób pośredni lub bezpośredni wpływają na funkcjonowanie organizmu gospodarza.

Funkcje mikrobioty jelit w organizmie człowieka

Mikrobiota jelit spełnia szereg korzystnych funkcji, które w sposób pośredni lub bezpośredni wpływają na stan organizmu człowieka. Za najważniejsze funkcje uważa się:

  • ochronę przed wniknięciem i zasiedleniem patogenów;
  • syntezę niektórych witamin (np. z grupy B) oraz enzymów trawiennych;
  • metabolizm różnych substancji, np. kwasów żółciowych, bilirubiny, cholesterolu, substancji kancerogennych;
  • wpływ na przyswajanie składników pokarmowych;
  • syntezę krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych;
  • produkcję neuroprzekaźników, wpływających na funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mózgu.

Mikroorganizmy prozdrowotne a potencjalnie patogenne

Mikrobiotę jelit można podzielić na prozdrowotną, potencjalnie patogenną oraz patogenną. Do mikrobioty prozdrowotnej należą bakterie ochronne, immunomodulujące (wpływające na odporność organizmu), odżywiające nabłonek jelita (komórki jelita), neuroaktywne (wpływające na funkcjonowanie układu nerwowego). Do potencjalnie patogennej należą bakterie proteolityczne (rozkładające białka) oraz grzyby pleśniowe i drożdżopodobne. Natomiast mikrobiota patogenna to bakterie C. difficile czy też pasożyty jelitowe.

W jelitach znajduje się zarówno mikrobiota prozdrowotna, jak i potencjalnie patogenna. Jednak od tego, czy występują one w równowadze, czy też nie, zależy czy będą powstawały nieprzyjemne dolegliwości. Inna sytuacja jest w przypadku, kiedy w jelitach pojawia się mikrobiota patogenna. Sama jej obecność nawet w małych ilościach już może powodować problemy zdrowotne.

Jak sprawdzić, czy skład mikrobioty jelit jest dobry? – badanie bakterii w organizmie

Skład mikrobioty jelit można sprawdzić, wykonując badanie kału. Dzięki takim badaniom mikroflory bakteryjnej, grzybów, jak i pasożytów można, w sposób nieinwazyjny, zidentyfikować niedobory mikroorganizmów prozdrowotnych, a także zwiększoną ilość mikroorganizmów potencjalnie patogennych i patogennych. Dodatkowo do badania w kierunku analizy składu bakterii, obecności przerostu grzybów (grzybicy układu pokarmowego) oraz obecności pasożytów jelitowych wystarczy jedna próbka kału. Oczywiście w przypadku różnych dolegliwości jelitowych szczególną wagę przykłada się na przeprowadzenie diagnostyki pod kątem grzybicy jelit czy też obecności pasożytów jelitowych. Badania takie można również wykonać osobno.

Jedna próbka kału wiele informacji

Przeprowadzenie badania z kału nie tylko umożliwia sprawdzenie składu mikrobioty jelit, ale przede wszystkim daje pełną informację co może być przyczyną problemów zdrowotnych. Dodatkowo dzięki takiemu badaniu możliwe jest wdrożenie odpowiedniego leczenia lub suplementacji probiotykami w celu pozbycia się patogenów lub/ i odzyskania równowagi pomiędzy mikrobiotą prozdrowotną a potencjalnie patogenną.