Twój Żłobek

blog parentingowy dla ciebie i twojej pociechy

ubranka_dzieciece
akcesoria i zabawki

Jakie kolory ubrań pasują do siebie?

Łączenie kolorów spędza sen z powiek wielu rodzicom. Z tego typu dylematami zmagamy się codziennie, czasem nawet nieświadomie. Makijaż, remont pokoju czy strój do pracy. Nawet ubierając dziecko warto zwrócić uwagę na to, jakie kolory ze sobą zestawiamy. Żeby uniknąć rażących niedopasowań, warto zerknąć na tak zwane koło barw.

Obrazuje ono zasady mieszania i powstawania kolorów. Koło kolorów wykorzystywane jest w wielu dziedzinach. Korzystają z niego artyści, makijażystki, firmy produkujące farny, architekci wnętrz czy projektanci mody. Koło barw bowiem pomaga dobrać odpowiednie kolory, które razem tworzą spójną całość i się „nie gryzą”.

kolo_barw

Poznaj kilka metod tworzenia zestawień kolorystycznych:

  1. Trójkąty równoboczne

Wpisując trójkąt równoboczny w koło barw, powstaje nam sugestia połączenia trzech kolorów, które łagodzi kontrasty. Dodatkowo wprowadza głębię kolorów.

  1. Analogia

To sposób połączenia ze sobą trzech kolorów znajdujących się na kole barw obok siebie (literki B+C+D). Tworzą się one z kolorów pokrewnych.

  1. Komplementarność

Polega na łączeniu ze sobą dwóch kolorów z przeciwległych końców koła (A+B). Są to kolory dopełniające, które tworzą naturalną komplementację, harmonijnie łącząc bary ciepłe z chłodnymi.

  1. Prostokąt i kwadrat

Wpisując w koło barw prostokąt lub kwadrat uzyskujemy kolejną wskazówkę, dzięki której łatwo dobierzemy aż cztery pasujące do siebie kolory.

Sposobów korzystania z koła barw oraz samych jego wariantów jest wiele. Są koła barw bardziej lub mniej szczegółowe, w zależności od potrzeb danej branży. W firmach odzieżowych, gdzie produkuje się ubranka dla dzieci, kolory są niezwykle istotną kwestią.  Kolekcje pozwalają swobodnie łączyć barwy zgodnie z kolorystyczną estetyką. Te wspaniałe połączenia kolorystyczne sprawią, że dziecko będzie się czuło wyjątkowo, mając świadomość, że wygląda naprawdę cool 😊

Koło barw to nieoceniona pomoc przy tworzeniu dziecięcych stylizacji. Baw się kolorami, łącz i mieszaj tak, jak lubisz.