Twój Żłobek

blog parentingowy dla ciebie i twojej pociechy

kalambury dla dzieci
nauka i zabawa

Kalambury dla dzieci – propozycje haseł

Zastanawiasz się, w jaki sposób przygotować domową imprezę dla swojego dziecka i jego znajomych z przedszkola lub ze szkoły? Wbrew pozorom nie jest to takie trudne! Wystarczy, że zorganizujesz odpowiednie atrakcje i zabawki, które zadowolą nie tylko Twoją pociechę, ale i inne dzieci. Jeśli chcesz uniknąć, aby w trakcie trwania imprezy do pokoju dziecka wkradła się nuda – postaw na kalambury! Hasła, które dzieci mogą odgadywać w trakcie zabawy, są tak zróżnicowane, że w tę grę można bawić się nawet przez wiele godzin!

Tego typu zabawy wymagają wyłącznie kartki papieru, długopisu i dobrej wyobraźni! Gra w kalambury wydaje się najrozsądniejszym wyjściem, szczególnie jeśli chcesz zająć uwagę dzieci na wiele godzin i jednocześnie pobudzić je do edukacji poprzez zabawę! Klasyczne, domowe kalambury – hasła do odgadywania to naprawdę niesamowity sposób na aktywne i kreatywne zorganizowanie wolnego czasu. Ogólne zasady zabawy to:

  • Kalambury rysowane, czyli takie, gdzie dzieci przedstawiają hasła przy pomocy własnoręcznie wykonanych rysunków.
  • Kalambury do pokazywania – taka forma zabawy uaktywnia dzieci najbardziej. Po zapoznaniu się z hasłem maluch musi przy pomocy gestów i mimiki przekazać tę informację pozostałym uczestnikom gry.
  • Kalambury mówione – to dobra zabawa dla starszych dzieci, które znają dobrze znaczenia poszczególnych słów. Taka zabawa sprawia, że dzieci mogą nauczyć się nowych wyrazów.

Przykładowe hasła, które możesz wykorzystać podczas gry w kalambury to: księżniczka, pies, prezent, sklep, policjant, strażak, okno, samochód, skrzypce, telefon, lekarz, szczoteczka, kot, nauczyciel.

Dlaczego warto grać z dziećmi w kalambury? Dowiedz się więcej!

Jest naprawdę mnóstwo powodów, dla których warto zdecydować się na gry w kalambury. To przede wszystkim dobra zabawa na naukę kreatywnego myślenia oraz przełamywania nieśmiałości u dzieci. W trakcie gry maluch ćwiczy także motorykę małą i dużą, mowę ciała oraz umiejętność wypowiadania się – zależnie od wybranej formy gry. Co więcej, kalambury mówione poszerzają zakres słownictwa dziecka poprzez wyszukiwanie synonimów dla haseł.

To nie lada wyzwanie dla umysłu dziecka oraz świetna forma na aktywne spędzanie czasu! Aby zająć dziecko na wiele godzin lub urozmaicić imprezę urodzinową w gronie znajomych dziecka, możesz zaproponować grę w kalambury. Prawdopodobnie każde dziecko w wieku do kilku lat będzie zachwycone. Warto wcześniej przygotować gotowe propozycje haseł na kartkach – to ułatwia organizację gry.