Twój Żłobek

blog parentingowy dla ciebie i twojej pociechy

kalambury hasla pomysly
nauka i zabawa

Kalambury kategorie – przykłady

Masz w domu dziecko w wieku do kilku lat i nie wiesz, w jaki sposób zorganizować czas na wspólną zabawę? Możesz wykorzystać edukacyjne gry planszowe oraz strategiczne, które rozwijają umiejętności malucha i są doskonałym sposobem na wspólne spędzanie czasu. To jednak gry, które mogą się szybko nudzić. Ciekawą alternatywą są kalambury. Hasła, które możesz wykorzystać w trakcie gry, wymyślisz praktycznie od ręki. Mogą to być domowe przedmioty, zawody, zwierzęta, a nawet pojazdy mechaniczne.

Jeśli chodzi o rodzaje gry w kalambury, wyróżniamy trzy podstawowe odmiany:

  1. Kalambury mówione – taka forma gry doskonale rozwija umiejętność mówienia i logicznego myślenia u dziecka. Co więcej, może wspomagać poznawanie nowych słów, a nawet synonimów dla wymyślonych wcześniej haseł. Taka forma gry jest dość trudna. Jeśli dziecko jest zbyt małe, możesz wybrać inną formę tej zabawy.
  2. Kalambury pokazywane – pokazanie haseł to świetna zabawa, ale i możliwość rozszerzenia umiejętności motoryki małej i dużej. Dziecko w ten sposób poprawia swoją koordynację ruchową.
  3. Kalambury rysowane – po przeczytaniu i zapoznaniu się z hasłem, trzeba narysować konkretny wzór na tablicy lub kartce papieru. To kreatywna gra, w którą chętnie zagra całe dziecko – nawet przez wiele godzin w ciągu dnia.

To podstawowy podział odmian tej gry. Chcesz dowiedzieć się, jaki typ będzie najlepszy w przypadku gry w kalambury? Hasła dla poszczególnych odmian rozgrywki mogą być takie same, różni się tylko forma ich przekazywania innym uczestnikom gry.