Twój Żłobek

blog parentingowy dla ciebie i twojej pociechy

wszy w przedszkolu
porady

Wszy w przedszkolu – jak postępować?

Plaga wszy w przedszkolu? Przeczytaj artykuł i dowiedz się skąd się biorą wszy, jak można z nimi walczyć?

Wszawica jest problemem powszechnym w placówkach szkolnych i przedszkolnych. Wbrew wszelkim opiniom wcale nie zależy od poziomu higieny. Wszy w przedszkolu mogą znaleźć się w zupełnie przypadkowy sposób. Może je przynieść dziecko, które zaraziło się nimi w sklepie, albo rodzic odbierający dziecko. Wszy to małe pasożyty, które można zauważyć gołym okiem w owłosionych częściach ciała, zazwyczaj na głowie. Im jaśniejsze włosy, tym szybciej dostrzec można wszy. Wykluwają się one z jaj, które bardzo łatwo można zobaczyć we włosach dziecka.

W przedszkolu i każdym innym skupisku dzieci nietrudno o wszawicę, dlatego należy działać szybko. Warto mieć wypracowane odpowiednie procedury postępowania, a przede wszystkim mówić otwarcie o problemie, niczego nie ukrywać przed rodzicami, a wręcz odwrotnie – informować, uświadamiać i wymagać natychmiastowego działania.

Jak leczyć dziecko z wszy głowowej?

Warto wiedzieć…

● Wszy nie skaczą i nie pływają, do zarażenia dochodzi jedynie przez bezpośredni kontakt głowy z głową
● Wszy głowowe zwykle nie przenoszą żadnych chorób, jednak ich kał i ślina mogą powodować reakcje alergiczne
● Sprawdzaj głowę dziecka raz na dwa tygodnie
● Wszawica przenosi się bardzo szybko, dlatego sprawdzaj głowy wszystkich domowników
● Po wystąpieniu pasożytów powtarzaj kurację szamponami jeszcze przez co najmniej dwa miesiące

Gdy zauważymy u dziecka wszy, wdrażamy kurację przeciwpasożytniczą. Objawem charakterystycznym dla wszawicy jest swędzenie głowy. Jeśli zauważysz, ze Twoje dziecko nerwowo drapie głowę, warto się temu przyjrzeć.

Lepiej jest też zostawić je przynajmniej na kilka dni w domu. Nie pozwalać na wyjście do przedszkola czy szkoły. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że wszy zostały w całości usunięte z ciała dziecka – wymienia ekspertka. Dodatkowo unikniemy rozprzestrzeniania się wszy na inne dzieci.

Przeczytaj także: Pluskwy-plaga w żłobkach

Jak radzić sobie z wszy u dzieci w placówce?

Jak w każdym przypadku, tak i przy wszawicy, zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać zarażeniu niż je wyleczyć. Najważniejsze jest częste mycie głowy oraz kontrolowanie skóry i włosów dziecka oraz swoich. Należy również interesować się higieną i warunkami panującymi w przedszkolu czy szkole, do których uczęszcza dziecko. Dbałość o szczególną higienę dotyczy z resztą wszystkich miejsc, z których korzystają ludzie z różnych środowisk. Dlatego też należy zachować ostrożność w przypadku pobytu w hotelach czy korzystaniu z usług fryzjerskich.

Na rynku istnieje wiele preparatów pomagających w walce z wszawicą. zarówno na receptę, jak i bez recepty.  Obecnie sprzedawane środki przeciwpasożytnicze nie niszczą włosów, tak jak robiły to kiedyś. Jeśli zauważysz wszy u swojego lub cudzego dziecka – działaj od razu! Wszy w przedszkolu to coraz częściej występujący problem i nie należy wstydzić się faktu, że Twoje dziecko spotkało się z tym problemem.