Twój Żłobek

blog parentingowy dla ciebie i twojej pociechy

lody dla dzieci
porady zdrowie

Czy dzieci powinny jeść lody?

Lody są uwielbiane przez dzieci, ale czy są zdrowe? Zdania są podzielone. Niektórzy uważają, że lody są dobre dla dzieci, ponieważ są bogate w wapń i białko. Inni uważają, że lody są zbyt bogate w cukier i tłuszcz, co może prowadzić do otyłości i cukrzycy. Warto pamiętać, że lody powinny być spożywane w umiarkowanych ilościach.

 

Ile kalorii mają lody?

1 porcja (ok 100g) to w przybliżeniu 207 kcal.

Oczywiście dużo zależy od smaku lodów. Te orzechowe, karmelowe, czy z dodatkiem w postaci czekolady, potrafią dobić nawet do 330 ckal/100g!

Podstawowym składnikiem mlecznych lodów jest śmietanka i cukier. To mają największy udział w kaloryce lodów.

Sorbety wytwarza się z owoców i cukru. Lody sorbetowe mają mniej kalorii, niż te mleczne. wynika to głownie z faktu, że są pozbawione śmietanki, która zawiera sporo tłuszczu.

Jak się robi lody tajskie?

Lody tajskie produkuje się w bardzo oryginalny sposób. Mieszankę śmietanki i mleka kokosowego z dodatkami np. owoców  wylewa się na specjalną zamrożoną płytę, o temperaturze – 20 stopni celsjusza. Mają nieco mniej kalorii niż tradycyjne lody. Tajskie lody są delikatnie lepszą alternatywą.

 

Zagrożenia płynące z jedzenia lodów

  • Zbyt duża ilość lodów może prowadzić do wzdęć i biegunki
  • Zbyt częste jedzenie lodów może powodować próchnicę
  • Otyłość i idące za tym choroby takie jak cukrzyca
  • Zbyt szybkie jedzenie lodów w upały może być przyczyna anginy

 

Lody, jak wszystkie słodycze zawierające cukier, spożywane w nadmiernych ilościach mogą powodować problemy zdrowotne dzieci. Najlepiej, by dzieci w ogóle nie spożywały cukrów prostych, takich jakie znajdują się w lodach. Jedzenie lodów to dla dzieci ogromna frajda i czasem trudno im jej odmówić. W miarę możliwości wybierajmy lody sorbetowe zamiast mlecznych.

Lody można też przyrządzić w domu: Jak zrobić lody w domu?