Twój Żłobek

blog parentingowy dla ciebie i twojej pociechy

babcia żłobek
wychowywanie

Babcia, niania czy żłobek?

Wybranie odpowiedniej opieki dla dziecka w sytuacji, kiedy planujemy po okresie macierzyńskim powrót do pracy nigdy nie jest łatwy. Do wyboru mamy żłobek publiczny bądź prywatny lub zatrudnienie niani. W niektórych przypadkach, nad bezpieczeństwem dziecka podczas naszej nieobecności może czuwać babcia czy bliska ciocia. Decyzja jest trudna bowiem zarówno żłobek, prywatna opiekunka jak i babcia posiadają swoje zalety, ale i wady. Jak więc wybrać najlepszą dla naszego dziecka opcję? Przede wszystkim warto to dokładnie przeanalizować, nie wybierać pochopnie, pod presją czasu.

kliknij i dowiedz się – > Czy posłać dziecko do żłobka? <-

Babcia

Wiadomo, że zajmie się wnuczką czy wnuczkiem najlepiej, bo kieruje się sercem i ma z pewnością niemałe doświadczenia. No właśnie, zastanówmy się jednak czy rzeczywiście zależy nam na wprowadzaniu metod wychowawczych i pielęgnacyjnych, które stosowane były kilkadziesiąt lat temu? Czy babcia ma jeszcze tyle siły, by poradzić sobie z aktywnym szkrabem? Bywa z tym różnie. Poza tym, dziecko trzymane pod kloszem nie będzie miało zbyt wiele okazji do nawiązywania relacji społecznych, chociażby z rówieśnikami.

Niania

Wadą jest na pewno koszt bowiem zatrudnienie niani wiąże się z miesięczną, dosyć sporą wypłatą. Zyskujemy natomiast dobrze wykwalifikowaną opiekunkę, która zajmie się w odpowiedni sposób naszym dzieckiem i będzie wpływać na jego aktywny rozwój. Minusem może być (tak jak w przypadku babci) trzymanie dziecka pod kloszem jednak sprawna opiekunka z całą pewnością zadba również o jego kontakt z rówieśnikami.

Żłobek

 

Kiedyś traktowany jak najgorsze, ostateczne zło. Dzisiaj jest placówką, która ma zapewnić nie tylko opiekę podczas nieobecność rodziców, ale również edukację wraz z aspektami wychowawczymi. Żłobki muszą spełniać obowiązujące standardy dotyczące bezpieczeństwa, zatrudnianej kadry czy wyposażenia obiektu. Jedynym minusem może być spora grupa dzieci pod opieką kilku opiekunek więc nie można liczyć na to, że nasze dziecko będzie traktowane w sposób indywidualny.